دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس چیست و چگونه انجام می‌شود؟ بوتاکس یکی از بهترین و رایج ترین راه ها برای جوانسازی پوست و جوانسازی صورت است که این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این روش کم تهاجمی به صورت کاملا ایمن و در بیشتر موارد به جهت از بین بردن خطوط و چین و چروک های روی پوست و لیفت صورت به کار برده می‌شود، اما کاربردهای درمانی بسیاری نیز دارد. در این مقاله سعی بر این است که به تمام سوالات پیرامون تزریق بوتاکس پاسخ داده شود. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از سم بوتولینیوم تهیه می‌شود و پس از رقیق شدن توسط پزشک متخصص تزریق می‌گردد. این دارو به طور موقت باعث فلج (حرکتی) در عضله ای که در آن تزریق شده، می‌گردد. به این ترتیب انقباض عضله متوقف شده و چین و چروک هایی که در اثر انقباض عضلات مورد نظر ایجاد می‌شدند، از بین می‌روند.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس چه تاثیری دارد؟

اگر تزریق کردن بوتاکس در زمان بندی مناسب و با دوز استاندارد انجام شود عملکرد ارزشمند و موفقی را روی درمان بالینی می‌‌گذارد. نحوه تاثیر این ماده جهت جلوگیری کردن از چین و چروک و انقباض های عضلانی و به طور کلی جوانسازی صورت به این شکل می‌باشد که با آزاد سازی سم عضلات را فلج می‌کند. این ماده با متصل شدن به گیرنده هایی که مربوط به سطح سلول های عضلانی می‌باشد انقباض آنها را افزایش می‌‌دهد. به همین دلیل بعد از ورود بوتاکس شما متوجه انقباض و سفتی ماهیچه های زیر پوست خود خواهید شد. یکی از نکاتی که در مورد تزریق کردن بوتاکس اهمیت دارد توجه به دوز تزریق می‌باشد. پزشک بر اساس نوع چین و چروک و جایگاه پوست به خوبی می‌داند که باید چند دوز بوتاکس را زیر پوست تزریق کند.

بوتاکس در چه مواردی استفاده می‌شود؟

بیشترین کاربرد زیبایی بوتاکس در صورت، در رفع چین و چروک های ناحیه اخم، پیشانی و دور چشم است. دیگر موارد کاربرد درمانی بوتاکس عبارتند از تزریق در نواحی زیر بغل، کف دست و کف پا به منظور درمان تعریق بیش از حد، درمان میگرن، درمان عدم تقارن صورت در اثر آسیب های عصبی مثل فلج بلز و برخی اختلالات عصبی دیگر. پس به طور کلی کاربرد بوتاکس شامل موارد زیر است:

 • از بین بردن چین و چروک در ناحیه اخم بین دو ابرو
 • از بین بردن چین و چروک ها اطراف چشم
 • برطرف کردن خطوط روی پیشانی
 • درمان تعریق بیش از حد
 • درمان میگرن
 • درمان عدم تقارن صورت

کاربردهای تزریق بوتاکس

کاربرد تزریق بوتاکس متفاوت می‌باشد. شما باید در مورد هر یک از کاربردهای تزریق بوتاکس آگاهی بیشتری به دست بیاورید. دو کاربرد مهم بوتاکس در مورد زیبایی و درمانی عبارت است از:

کاربرد زیبایی

 • برای درمان چین و چروک‌های پنجه کلاغی که در اطراف چشم به وجود می‌آید، بوتاکس تاثیر زیادی دارد و کاربرد مهمی را از خود نشان می‌دهد.
 • برای کاهش خطوطی که بین دو ابرو وجود آمده است یا همان خط اخم بوتاکس بهترین روش به شمار می‌رود.
 • برای برطرف کردن هر یک از انواع خطوط روی پیشانی، بوتاکس روش مناسبی شناخته می‌شود.
 • برای برطرف کردن خطوط روی گردن که به طور معمول ناشی از افزایش سن می‌باشد بوتاکس را می‌توانید انتخاب کنید.
 • برای بالا بردن گوشه های لب و نوک بینی پزشک به بهترین نحو ممکن بوتاکس را تزریق می‌کند. (برای آنکه بدانید یک پزشک خوب برای تزریق بوتاکس را چگونه انتخاب کنید مقاله بهترین متخصص پوست و مو را حتما بخوانید)

کاربرد درمانی

 • برطرف کردن افتادگی پلک یکی از مهم‌ترین کاربردهای درمانی تزریق کردن بوتاکس می‌باشد.
 • از بین بردن پرش عضلات پلک یکی دیگر از کاربردهای درمانی بوتاکس است.
 • بسیاری از افرادی که میگرن های مزمن دارند می‌توانند از بوتاکس برای درمان میگرن مزمن خود استفاده کنند.
 • رفع کردن اسپاسم ماهیچه های گردن با بوتاکس به عنوان یکی از بهترین روش ‌های درمانی شناخته می‌‌شود.
 • درمان کردن مثانه بیش فعال و پرکار یکی از دیگر کاربردهای درمانی بوتاکس است.
 • بسیاری از افراد برای درمان کردن اختلالات عصبی مانند فلج مغزی بوتاکس را بهترین روش می‌شناسند.

استفاده ترکیبی از تزریق بوتاکس و ژل

برای خیلی از افراد سوال است که در چه مواردی بهتر است از تزریق ژل استفاده شود و در چه مواردی بوتاکس. حتی سایر خدمات مثل تزریق فیلر و یا ترکیبی از این موارد چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟ برای گرفتن جواب این سوال صحبت های آقای دکتر کامران جزایری را ببینید و بشنوید.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

تزریق این دارو خطرناک نیست. اما باید نکات مهمی را رعایت کرد از جمله اینکه تزریق بوتاکس حتما باید توسط متخصص انجام بگیرد تا از بروز عوارض آن جلوگیری شود. معمولا افراد بسیاری در آرایشگاه‌ها و مراکزی که مجوز لازم را ندارند اقدام به انجام این کار می‌کنند. از مشکلاتی که این کار دارد می‌تواند به یک مورد مهم اشاره کرد. تهیه بوتاکس صرفا توسط باید توسط پزشک صورت بگیرد. استفاده از بوتاکس های غیر مجاز ممکن است عوارض جانبی بیشتری را به همراه داشته باشد. تزریق بوتاکس فقط در موارد معدودی از بیماری های عصبی عضلانی و نیز در دوره حاملگی نباید استفاده شود. بنابراین مشورت با پزشک متخصص پوست قبل از تزریق بوتاکس اهمیت بسیار بالایی دارد.

۴ نکته کلیدی هنگام تزریق بوتاکس

در چه مواردی زمان تزریق بوتاکس اهمیت دارد؟ اگر شما قصد تزریق کردن بوتاکس به زیر پوست خود را دارید باید چندین نکات کلیدی که مربوط به بوتاکس می‌باشد را در نظر بگیرید برخی از مهمترین این نکات عبارت هستند از:

یکی از مهمترین نکاتی که اهمیت دارد وجود مشکلات زمینه ای می‌باشد. در صورتی که شما به مشکلات زمینه ای مبتلا هستید امکان دارد عوارض تزریق کردن بوتاکس روی پوست شما به وجود بیاید. به همین دلیل زمان انجام این روش زیبایی باید پزشک را در جریان مشکلات و بیماری‌های خود قرار دهید.

یکی از مهمترین دلایل بروز عوارض شدید بوتاکس مراجعه کردن به مراکز غیر معتبر و افرادی که تخصص ندارند می‌باشد. به همین دلیل شما تنها باید به پزشکی که در زمینه تزریق کردن بوتاکس تخصص دارد مراجعه کنید.

بسیاری از افرادی که امکان دارد با عوارض بسیار کم بوتاکس مواجه شوند آن دسته از بیمارانی هستند که با اهداف درمانی از این روش استفاده می‌کنند. در واقع شما باید بدانید که تزریق کردن بوتاکس با هدف جوانسازی پوست و زیباسازی انجام می‌شود و کاملاً بی خطر است.

دوز تزریق کردن بوتاکس برای کاربردهای زیبایی پایین می‌باشد. به همین دلیل خطری را برای سلامتی ایجاد نمی‌‌کند. افزایش دوز احتمال عوارض جانبی را دارد که باید شما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

توصیه می‌شود برای تزریق بوتاکس حتما از داروهای دارای مجوز وزارت بهداشت استفاده شود و تزریق توسط پزشک متخصص پوست انجام گردد. اکثر عوارض در اثر نحوه تزریق نادرست توسط فرد غیر متخصص یا استفاده از داروهای بدون مجوز و یا دوز نامناسب دیده می‌شود که عبارتند از عدم تقارن صورت در نواحی تزریق شده، افتادگی پلک یا ابرو که البته خوشبختانه تمامی این عوارض موقتی هستند و پس از دوره کوتاهی برطرف خواهند شد. از عوارض شایع کوتاه مدت می‌توان به قرمزی یا کبودی محل تزریق اشاره کرد که پس از چند ساعت تا چند روز رفع خواهد شد.

مزایای تزریق بوتاکس

بوتاکس به دلیل فواید بیشماری که دارد، در زمینه درمان های زیبایی و پزشکی محبوبیت پیدا کرده است. مزایای تزریق بوتاکس قابل توجه است و آن را به یک انتخاب محبوب برای افرادی تبدیل کرده است که به دنبال رسیدگی به طیف وسیعی از مسائل، از چین و چروک گرفته تا شرایط پزشکی هستند. یکی از مزایای اولیه تزریق بوتاکس توانایی آن در کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط صورت است. با هدف قرار دادن عضلات خاص صورت، بوتاکس می‌تواند چین و چروک ها را صاف کرده و ظاهری جوان تر و با طراوت ایجاد کند. نواحی رایج برای درمان بوتاکس شامل پیشانی، اطراف چشم (پای کلاغ) و بین ابروها (خط اخم) است. یکی دیگر از مزایای بوتاکس نتایج طولانی مدت آن است. در حالی که تجربیات فردی ممکن است متفاوت باشد، اکثر بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که اثرات بوتاکس را برای سه تا شش ماه پس از درمان مشاهده کنند. با تزریق منظم نگهدارنده، افراد می‌توانند در طول زمان از بهبودهای پایدار در ظاهر خود لذت ببرند. در نتیجه، مزایای تزریق بوتاکس متنوع و تاثیرگذار است و آن را به یک گزینه درمانی ارزشمند برای اهداف زیبایی و پزشکی تبدیل می‌کند.

آیا امکان لیفت صورت به وسیله بوتاکس وجود دارد؟

بله. لیفت صورت با بوتاکس یکی از روش های ساده و در عین حال کاربردی است. در بسیاری از نواحی صورت با تزریق بوتاکس می‌توان اثرات لیفتینگ را مشاهده کرد. تزریق بوتاکس در ناحیه بالای صورت و عضلات پایین آورنده ابرو باعث باز شدن صورت لیفت و ابروها شود. با این روش می‌توان شاهد سرحال تر دیده شدن ناحیه چشم و ابروها شویم و تا حدودی در افرادی با افتادگی های پشت پلک سبک می‌توان این اثر جوانسازی را مشاهده کرد.

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نمی‌باشد؟

در حالی که تزریق بوتاکس به طور کلی برای بسیاری از افراد بی‌خطر و مؤثر است، گروه‌های خاصی از افراد وجود دارند که ممکن است کاندیدای مناسبی برای این درمان نباشند. برای افراد مهم است که با متخصص پوست و مو مشورت کنند تا بر اساس سابقه پزشکی، داروهای فعلی و وضعیت سلامت فردی تعیین کنند که آیا بوتاکس برای آنها یک گزینه ایمن و مناسب است یا خیر. افرادی که کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند عبارتند از:

 • کسانی که حساسیت شناخته شده ای به هر یک از مواد تشکیل دهنده بوتاکس، به ویژه سم بوتولینوم نوع A دارند. 
 • افرادی که دارای عفونت پوستی یا سایر مشکلات پوستی در ناحیه ای هستند که بوتاکس تزریق می‌شود. تا زمانی که پوست به طور کامل بهبود نیافته است، نباید تحت درمان قرار گیرد.
 • زنان باردار یا شیرده نباید تزریق بوتاکس را دریافت کنند، زیرا اثرات بوتاکس بر رشد جنین و شیر مادر هنوز به طور کامل شناخته نشده است. برای زنان باردار یا شیرده مهم است که قبل از شروع درمان بوتاکس با پزشک خود مشورت کنند.
 • افراد مبتلا به اختلالات عصبی خاص، مانند میاستنی گراویس یا سندرم لامبرت ایتون، ممکن است در معرض افزایش خطر عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس باشند.

 بنابراین، برای افراد مبتلا به این شرایط ضروری است که قبل از شروع درمان در مورد خطرات و مزایای بالقوه بوتاکس با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنند.‍

تزریق بوتاکس چیست؟

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

طول عمر درمان بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور متوسط، اثرات تزریق بوتاکس معمولا بین ۳ تا ۴ ماه باقی می‌ماند. با این حال، برخی از افراد ممکن است نتایجی را تجربه کنند که تا ۶ ماه قبل از نیاز به درمان دیگری باقی بماند. طول عمر بوتاکس را می‌توان تحت تاثیر دوز تجویز شده، ناحیه ای از بدن تحت درمان، متابولیسم فرد و فعالیت ماهیچه ای آنها قرار داد. دوزهای بالاتر بوتاکس ممکن است اثرات طولانی‌تری داشته باشد، در حالی که مناطقی با حرکت عضلات قوی‌تر، مانند اطراف دهان یا چشم‌ها، ممکن است به درمان‌های مکرر نیاز داشته باشند. توجه به این نکته ضروری است که بوتاکس یک راه حل دائمی نیست و اثرات آن موقتی است. همانطور که بدن به طور طبیعی سم بوتولینوم را متابولیزه می‌کند، فعالیت ماهیچه ای به تدریج باز می‌گردد و چین و چروک ها و خطوط ظریفی که قبلا با بوتاکس صاف شده بودند ممکن است دوباره ظاهر شوند.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه ای که شما برای تزریق کردن بوتاکس پرداخت می‌کنید به فاکتورهای متنوعی بستگی دارد. یکی از مهمترین فاکتورهایی که روی قیمت تزریق کردن بوتاکس تاثیر می‌گذارد برند تولیدی بوتاکس است. پزشک به خوبی در مورد برند تولیدی بوتاکس به شما توضیحاتی را ارائه می‌دهد. مقدار دوز تزریق یکی دیگر از عواملی است که روی قیمت بوتاکس تاثیر می‌‌گذارد. همچنین هر یک از پزشکان بر اساس تخصص و تجربه‌ ای که دارند هزینه متفاوتی را جهت تزریق کردن بوتاکس به شما ارائه می‌دهند. به همین دلیل پیش از تزریق کردن بوتاکس باید در مورد هزینه‌ های تزریق با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

سخن پایانی :

همانطور که در متن مقاله شرح داده شد یکی از مهمترین نکات برای تزریق بوتاکس انتخاب یک پزشک متبحر است. از بوتاکس برند معتبر استفاه شود و تزریق به درستی انجام بگیرد. دکتر کامران جزایری متخصص پوست مو و زیبایی سالهاست در زمینه انواع جراحی های زیبایی از جمله تزریق بوتاکس و ژل فعالیت دارند.

4 پاسخ
  1. در برخی موارد مبتلایان به حملات مکرر میگرن ، پاسخ خوبی از تزریق بوتاکس میگیرند. البته نحوه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن با تزریقات بوتاکس به منظور زیبایی، کمی متفاوت است . فواصل جلسات طبق نظر پزشک تعیین می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط