دکتر کامران جزایری
تزریق بوتاکس

نواحی تزریق بوتاکس در صورت

بوتاکس یکی از بهترین و رایج ترین راه ها برای جوانسازی پوست و جوانسازی صورت است که این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این روش کم تهاجمی  به صورت کاملا ایمن و در بیشتر موارد به جهت از بین بردن خطوط و چین و چروک های روی پوست و لیفت صورت به کار برده می شود، اما کاربردهای درمانی بسیاری نیز دارد. در این مقاله سعی بر این است که به تمام سوالات پیرامون تزریق بوتاکس پاسخ داده شود. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از سم بوتولینیوم تهیه می شود و پس از رقیق شدن توسط پزشک متخصص تزریق می گردد.

این دارو به طور موقت باعث فلج (حرکتی) در عضله ای که در آن تزریق شده، می گردد. به این ترتیب انقباض عضله متوقف شده و چین و چروکهایی که در اثر انقباض عضلات مورد نظر ایجاد میشدند ، از بین می روند.

تزریق بوتاکس چه تاثیری دارد؟

اگر تزریق کردن بوتاکس در زمان بندی مناسب و با دوز استاندارد انجام شود عملکرد ارزشمند و موفقی را روی درمان بالینی می‌ گذارد. نحوه تاثیر این ماده جهت جلوگیری کردن از چین و چروک و انقباض های عضلانی و به طور کلی جوانسازی صورت به این شکل می باشد که با آزاد سازی سم عضلات را فلج می کند. این ماده با متصل شدن به گیرنده هایی که مربوط به سطح سلول های عضلانی می باشد انقباض آنها را افزایش می‌ دهد. به همین دلیل بعد از ورود بوتاکس شما متوجه انقباض و سفتی ماهیچه های زیر پوست خود خواهید شد. یکی از نکاتی که در مورد تزریق کردن بوتاکس اهمیت دارد توجه به دوز تزریق می باشد. پزشک بر اساس نوع چین و چروک و جایگاه پوست به خوبی می ‌داند که باید چند دوز بوتاکس را زیر پوست تزریق کند.

بوتاکس در چه مواردی استفاده می شود؟

بیشترین کاربرد زیبایی بوتاکس در صورت ، در رفع چین و چروکهای ناحیه اخم ، پیشانی و دور چشم است.  دیگر موارد کاربرد درمانی بوتاکس عبارتند از تزریق در نواحی زیر بغل ، کف دست و کف پا به منظور درمان تعریق بیش از حد  ، درمان میگرن ، درمان عدم تقارن صورت در اثر آسیب های عصبی مثل فلج بلز و برخی اختلالات عصبی دیگر. پس به طور کلی کاربرد بوتاکس شامل موارد زیر است:

 • از بین بردن چین و چروک در ناحیه اخم بین دو ابرو
 • از بین بردن چین و چروک ها اطراف چشم
 • برطرف کردن خطوط روی پیشانی
 • درمان تعریق بیش از حد
 • درمان میگرن
 • درمن عدم تقارن صورت

کاربردهای تزریق بوتاکس


کاربرد تزریق کردن بوتاکس متفاوت می باشد. شما باید در مورد هر یک از کاربردهای تزریق بوتاکس آگاهی بیشتری به دست بیاورید. دو کاربرد مهم بوتاکس در مورد زیبایی و درمانی عبارت است از :

 1. کاربرد زیبایی
 • برای درمان چین و چروک‌های پنجه کلاغی که در اطراف چشم به وجود می ‌آید، بوتاکس تاثیر زیادی دارد و کاربرد مهمی را از خود نشان می‌دهد.
 • برای کاهش خطوطی که بین دو ابرو وجود آمده است یا همان خط اخم بوتاکس بهترین روش به شمار می ‌رود.
 • برای برطرف کردن هر یک از انواع خطوط روی پیشانی، بوتاکس روش مناسبی شناخته می شود.
 • برای برطرف کردن خطوط روی گردن که به طور معمول ناشی از افزایش سن می باشد بوتاکس را می‌توانید انتخاب کنید.
 • برای بالا بردن گوشه های لب و نوک بینی پزشک به بهترین نحو ممکن بوتاکس را تزریق می‌کند. (برای آنکه بدانید یک پزشک خوب برای تزریق بوتاکس را چگونه انتخاب کنید مقاله بهترین متخصص پوست و مو را حتما بخوانید)

۲. کاربرد درمانی

 • برطرف کردن افتادگی پلک یکی از مهم‌ترین کاربردهای درمانی تزریق کردن بوتاکس می باشد.
 • از بین بردن پرش عضلات پلک یکی دیگر از کاربردهای درمانی بوتاکس است.
 • بسیاری از افرادی که میگرن های مزمن دارند می توانند از بوتاکس برای درمان میگرن مزمن خود استفاده کنند.
 • رفع کردن اسپاسم ماهیچه های گردن با بوتاکس به عنوان یکی از بهترین روش ‌های درمانی شناخته می‌ شود.
 • درمان کردن مثانه بیش فعال و پرکار یکی از دیگر کاربردهای درمانی بوتاکس است.
 • بسیاری از افراد برای درمان کردن اختلالات عصبی مانند فلج مغزی بوتاکس را بهترین روش می شناسند.

آیا بوتاکس کاربرد درمانی دارد؟

بله همانطور که در بالا اشاره کردیم بسیاری از موارد کاربرد تزریق بوتاکس درمانی هم هست. مواردی که به جهت درمان تعریق بیش از حد بدن انجام می شود و یا درمان میگرن از جمله کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس است. معمولا در استفاده های درمانی از بوتاکس به صورت موضعی استفاده می شود.

استفاده ترکیبی از تزریق بوتاکس و ژل

برای خیلی از افراد سوال است که در چه مواردی بهتر است از تزریق ژل استفاده بشود و در چه مواردی بوتاکس . حتی سایر خدمات مثل تزریق فیلر و یا ترکیبی از این موراد چه تاثیری می تواند داشته باشد؟ برای گرفتن جواب این سوال صحبت های آقای دکگتر کامران جزایری را ببنید و بشنوید.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

تزریق این دارو خطرناک نیست. اما باید نکات مهمی را رعایت کرد از جمله اینکه تزریق بوتاکس حتما باید توسط متخصص انجام بگیرد تا از بروز عوارض آن جلوگیری شود. معمولا افراد بسیاری در آرایشگاه‌ها و مراکزی که مجوز لازم را ندارند اقدام به انجام این کار می کنند. از مشکلاتی که این کار دارد می تواند به یک مورد مهم اشاره کرد. تهیه بوتاکس  صرفا توسط باید توسط پزشک صورت بگیرد . استفاده از بوتاکس های غیر مجاز ممکن است عوارض جانبی بیشتری را به همراه داشته باشد.

تزریق بوتاکس فقط در موارد معدودی از بیماری های عصبی عضلانی و نیز در دوره حاملگی نباید استفاده شود. بنابراین مشورت با پزشک متخصص پوست قبل از تزریق بوتاکس اهمیت بسیار بالایی دارد.

۴ نکته کلیدی هنگام تزریق بوتاکس

چه مواردی زمان تزریق بوتاکس اهمیت دارد ؟
اگر شما قصد تزریق کردن بوتاکس به زیر پوست خود را دارید باید چندین نکات کلیدی که مربوط به بوتاکس می باشد را در نظر بگیرید برخی از مهمترین این نکات عبارت هستند از :

یکی از مهمترین نکاتی که اهمیت دارد وجود مشکلات زمینه ای می باشد. در صورتی که شما به مشکلات زمینه ای مبتلا هستید امکان دارد عوارض تزریق کردن بوتاکس روی پوست شما به وجود بیاید. به همین دلیل زمان انجام این روش زیبایی باید پزشک را در جریان مشکلات و بیماری‌های خود قرار دهید.

یکی از مهمترین دلایل بروز عوارض شدید بوتاکس مراجعه کردن به مراکز غیر معتبر و افرادی که تخصص ندارند می باشد. به همین دلیل شما تنها باید به پزشکی که در زمینه تزریق کردن بوتاکس تخصص دارد مراجعه کنید.

بسیاری از افرادی که امکان دارد با عوارض بسیار کم بوتاکس مواجه شوند آن دسته از بیمارانی هستند که با اهداف درمانی از این روش استفاده می ‌کنند. در واقع شما باید بدانید که تزریق کردن بوتاکس با هدف جوانسازی پوست و زیباسازی انجام می‌شود و کاملاً بی خطر است.

دوز تزریق کردن بوتاکس برای کاربردهای زیبایی پایین می باشد. به همین دلیل خطری را برای سلامتی ایجاد نمی‌ کند. افزایش دوز احتمال عوارض جانبی را دارد که باید شما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

خطرات و عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

توصیه می شود برای تزریق بوتاکس حتما از داروهای دارای مجوز وزارت بهداشت استفاده شود و تزریق توسط پزشک متخصص پوست انجام گردد. اکثر عوارض در اثر نحوه تزریق نادرست توسط فرد غیر متخصص یا استفاده از داروهای بدون مجوز و یا دوزاژ نامناسب دیده می شود که عبارتند از عدم تقارن صورت در نواحی تزریق شده ، افتادگی پلک یا ابرو که البته خوشبختانه تمامی این عوارض موقتی هستند و پس از دوره کوتاهی برطرف خواهند شد. از عوارض شایع کوتاه مدت می توان به قرمزی یا کبودی محل تزریق اشاره کرد که پس از چند ساعت تا چند روز رفع خواهد شد.

آیا امکان لیفت صورت به وسیله بوتاکس وجود دارد؟

بله. لیفت صورت با بوتاکس یکی از روش های ساده و در عین حال کاربردی است. در بسیاری از نواحی صورت با تزریق بوتاکس می توان اثرات لیفتینگ را مشاهده کرد. تزریق بوتاکس در ناحیه بالای صورت و عضلات پایین آورنده ابرو باعث باز شدن صورت لیفت و ابروها شود.

با این روش می توان شاهد سرحال تر دیده شدن ناحیه چشم و ابروها شویم و تا حدودی در افرادی با افتادگی های پشت پلک سبک می توان این اثر جوانسازی را مشاهده کرد.

چه افرادی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

برخی از افرادی که با بسیاری از بیماری ‌های حاد زمینه ‌ای مواجه هستند نباید از بوتاکس استفاده کنند. خانم های باردار و شیرده و همچنین آن دسته از افرادی که مشکلات عصبی دارند تزریق کردن بوتاکس برایشان توصیه نمی‌ شود. دقت داشته باشید که جهت تزریق کردن بوتاکس باید با پزشک خود هماهنگ کنید. وجود برخی از عفونت ها مانند تبخال در محلی که بوتاکس تزریق می ‌شود یکی از مهم‌ ترین مواردی است که به احتیاط پزشک نیاز دارد. بی نتیجه بودن این تزریق برای رفع کردن خطوط بسیار عمیق از نکات کلیدی است که پزشک به آن توجه می کند.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

میزان ماندگاری بوتاکس به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله نوع دارو ، میزان تزریق شده ، قدرت عضله ، و تعداد  موارد تزریق قبلی. اثر بوتاکس بطور متوسط بین ۴ تا ۶ ماه دوام دارد. بنابراین معمولا در سال بین دو تا سه نوبت لازمست تزریق تکرار شود.

مراقبتهای قبل از تزریق بوتاکس چیست؟

قبل از تزریق بهتر است داروهای رقیق کننده خون طبق نظر پزشک معالج بطور موقت قطع شوند ، بهتر است از دو هفته قبل از تزریق از امگا ۳ ،ویتامین E ، مسکن هایی مثل مفنامیک اسید یا بروفن و آسپیرین، و چای سبز استفاده نشود.

مراقبتهای لازم بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

بعد از تزریق بهتر است به مدت سه تا چهار ساعت به حالت دراز کشیده (افقی) قرار نگیرید ، سر را خم نکنید و از ماساژ نواحی تزریق شده تا چند روز خودداری نمایید. بعد از گذشت دو هفته اثر دارو کامل میشود و در این زمان می توان برای بازدید مجدد و تصحیح مواردی که اثر دارو ناکافی بوده به پزشک مراجعه کرد.

بوتاکس مناسب چه افرادی است؟

همه افرادی که به نوعی از چین و چروکهای پوستی روی صورت خود ناراضی هستند می توانند از بوتاکس برای از بین بردن خط و خطوط روی پوست به جهت زیبایی و جوانسازی پوست استفاده کنند. به علاوه کاربردهای درمانی بوتاکس نیز در بالاتر ذکر شد که این افراد از بوتاکس به جهت درمان می توانند استفاده کنند.

برای تزریق بوتاکس باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

یکی دیگر یکی از مهم ترین نکاتی که شما زمان تزریق کردن بوتاکس باید به آن توجه داشته باشید این است که تنها نزد پزشکی که در این زمینه تخصص و تجربه زیادی دارد مراجعه نمایید. برخی از پزشکان از مواد بی‌کیفیت استفاده می‌ کنند و به خوبی نمی‌ توانند مواد را زیر پوست تزریق کنند. آنها عوارض زیادی را برای شما به همراه می آورند.
برای تزریق بوتاکس به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و از تزریق دارو توسط افراد غیر متخصص و یا تزریق داروهای بدون مجوز خودداری نمایید.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه ای که شما برای تزریق کردن بوتاکس پرداخت می کنید به فاکتورهای متنوعی بستگی دارد. یکی از مهمترین فاکتورهایی که روی قیمت تزریق کردن بوتاکس تاثیر می‌گذارد برند تولیدی بوتاکس است. پزشک به خوبی در مورد برند تولیدی بوتاکس به شما توضیحاتی را ارائه می ‌دهد. مقدار دوز تزریق یکی دیگر از عواملی است که روی قیمت بوتاکس تاثیر می‌ گذارد. همچنین هر یک از پزشکان بر اساس تخصص و تجربه‌ ای که دارند هزینه متفاوتی را جهت تزریق کردن بوتاکس به شما ارائه می دهند. به همین دلیل پیش از تزریق کردن بوتاکس باید در مورد هزینه‌ های تزریق با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

سخن پایانی :

همانطور که در متن مقاله شرح داده شد یکی از مهمترین نکات برای تزریق بوتاکس انتخاب یک پزشک متبحر است. از بوتاکس برند معتبر استفاه شود و تزریق به درستی انجام بگیرد. دکتر کامران جزایری متخصص پوست مو و زیبایی سالهاست در زمینه انواع جراحی های زیبایی از جمله تزریق بوتاکس و ژل فعالیت دارند.

4 پاسخ

  1. در برخی موارد مبتلایان به حملات مکرر میگرن ، پاسخ خوبی از تزریق بوتاکس میگیرند. البته نحوه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن با تزریقات بوتاکس به منظور زیبایی، کمی متفاوت است . فواصل جلسات طبق نظر پزشک تعیین می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط