دکتر کامران جزایری
جوانسازی صورت

بهترین روش‌های جوانسازی صورت چیست؟

جوانسازی صورت از گذشته یک امر بسیار مهم برای افراد جامعه بوده است. بدیهی است که هر فردی علاقه به داشتن پوستی زیبا، شفاف و بدون چین و چروک دارد. بنابراین پزشکان اقدام به انجام جراحی ها برای جوانسازی پوست و در واقع جوانسازی صورت کرده و پس از گذشت زمان و پیشرفت علم از دستگاه های لیزر برای این منظور استفاده کردند.

تماس با دکتر کامران جزایری

بهترین راه برای حجم دادن به صورت

پوست صورت به دلایل مختلفی ممکن است دچار افتادگی ،چین و چروک و از بین رفتن چربی شود. تغییر میزان حجم چربی صورت به دنبال کاهش وزن یا حتی افزایش سن اتفاق می افتد. با این پدیده افتادگی پوست صورت به صورت عمیق شدن خط خنده،گودی زیر چشم خود را نشان می دهد. حجم از دست رفته چربی صورت راهی جز ترمیم و بازسازی ندارد. این اثرات با بوتاکس یا کشیدن پوست صورت با نخ و یا لیفت صورت برطرف نمی شود. در اینگونه موارد می توان با تزریق چربی به عمق پوست در ناحیه گونه ها زیر چشم ها و در نواحی گود افتاده ترمیم ایجاد کرد و اثرات مثبت آن را به وضوح مشاهده کرد. علاوه بر جوانسازی و اصلاح ایرادات پوست صورت با این روش می توان اثرات لیفتینگ و بالا کشیده شدن پوست صورت را هم مشاهده کرد.

علت پیر شدن پوست:

با بالا رفتن سن به مرور پروتئین های کلاژن و الاستین از بین می روند. سن دقیقی برای از بین رفتن این پروتئین ها نمی توان اعلام کرد زیرا پارامتر های زیادی در از بین رفتن آن ها نقش دارند از جمله استعمال دخانیات، در معرض اشعه خورشید بودن به مدت طولانی، ورزش نکردن و تغذیه نامناسب. همان طور که میدانیم لایه سطحی پوست نازک بوده و اگر مراقبت های لازم انجام نشود دچار تخریب می شود.

لایه های تشکیل دهنده پوست:

پوست دارای سه لایه می باشد: اپی درم، درم و هیپودرم. لایه میانی که درم نام دارد دارای گیرنده های حسی است و هیپودرم که پایین ترین لایه است از بافت پیوندی یا چربی تشکیل شده و پوست را به عضله متصل می کند. نکته حائز اهمیت این است که افزایش سن روی تمام این لایه ها تاثیر می گذارد.

پیری پوست با چین و چروک، کاهش حجم، کاهش کشسانی پوست و تغییرات در لایه های پوست ایجاد می شود. در ادامه به صورت خلاصه به هرکدام از این موارد می پردازیم.

چین و چروک پوست همان خطوطی است که در سنین کم با خندیدن یا اخم کردن و … روی پوست ظاهر می شوند و در سنین بالا جای آن ها خط می افتد. با افزایش سن و کاهش کلاژن و الاستین و چربی زیر پوست، پوست شل شده و سبب ایجاد چروک  و از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست می شوند.

به مرور با گذشت زمان لایه های پوست دچار تغییر می شوند. لایه سطحی که از چند لایه سلول تشکیل شده و در معرض اشعه است با گذشت زمان پیر شده و  افزایش رنگدانه ها باعث بروز لک و خال  می شود. لایه میانی از سلول‌های سازنده پوست، غدد چربی و عرق و بافت همبندی تشکیل شده و وظیفه حفظ آب پوست را دارد که از بین رفتن آن خشکی پوست را در پی دارد. لایه زیرین پوست که حاوی بافت همبندی و بالشتک‌ها یا پدهای چربی است با افزایش سن و از بین رفتن خاصیت آن باعث پیری پوست و چین و چروک و افتادگی می شود.

۹ تا از کاربردی ترین روش‌ها برای جوانسازی صورت

پزشکان روش های زیادی را برای حل این مشکلات و جلوگیری از پیشرفت آن ها ارائه کرده اند که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم. از جمله این روش ها می توان به هایفوتراپی، مزوتراپی، تزریق پی آر پی ، و چربی، جوانسازی پوست با لیزر co2، بوتاکس، درم ابریژن، میکرو درم ابریژن، آر اف میکرونیدلینگ و … اشاره کرد.

در ادامه به طور مجزا به توضیح هر یک از این روش ها می پردازیم.

انواع روش های جوانسازی صورت

هایفو تراپی

هایفو یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد که از طریق ورود امواج اولتراسونیک به لایه میانی و عمقی پوست کار جوانسازی را انجام می دهد. این روش با استفاده از انرژی گرمایی پوست را تحریک به تولید رشته های کلاژن می کند و نفوذی بیشتر از لیزر و آراف دارد. تولید کلاژن سبب سفت شدن پوست و کاهش چین و چروک می شود. این روش نیازی به بیهوشی ندارد و نتیجه آن  پس از چند ماه از اتمام کار قابل رویت است.

مزوتراپی

در روش مزوتراپی میزان زیادی از ویتامین ها، آمینو اسید ها و مواد معدنی وارد پوست شده و شادابی پوست را به ارمغان می آورند. مزوتراپی با استفاده از تزریق در مناطق خاص انجام می شود و نیاز به چندین جلسه برای تاثیرگذاری بهتر دارد. از مزوتراپی مو نیز به طور گسترده برای بهبود وضعیت موها استفاده می شود.

تزریق پی آر پی

در این روش نمونه خون از فرد گرفته می شود و اجزاء آن با قرار گرفتن در دستگاه سانتریفیوژ جدا شده و آماده تزریق می گردد. پی آر پی به نواحی مختلفی از صورت تزریق شده و سبب تحریک تشکیل رگ های خونی و کلاژن شده و در نهایت به علت داشتن فاکتور های رشد سبب جوانسازی پوست می شود. در نتیجه ی پی آر پی کلاژن جدید در درم ایجاد شده و  لایه اپیدرم که همان سطح پوست است صاف تر دیده می شود.

تزریق چربی

تزریق چربی که برای جوانسازی پوست و حجم دهی به نقاطی از بدن استفاده می شود یک روش نوین است که تاثیر آن ماه ها یا سال ها روی پوست می ماند. این چربی از نقاطی از بدن خود فرد گرفته می شود و به نقاط لازم تزریق می شود. این تزریق هیچگونه عوارض یا واکنش آلرژیکی ندارد و فرد بلافاصله پس از انجام نتیجه را مشاهده خواهد کرد. این چربی توسط کانولا از نواحی ای مانند شکم، لگن و ران ها کشیده شده و به نواحی ای چون گونه ها، شقیقه ها،گودی زیر و اطراف چشم و پشت دستها تزریق می شود.

لیزر co2

این لیزر دارای اثرگذاری دوگانه بوده که یکی از تاثیرات آن تحریک تولید کلاژن است که سبب جوانسازی پوست  و همچنین سبب انقباض و سفت شدن پوست می گردد.

در نهایت این لیزر دارای عملکرد مثبت در خصوص بهبود بافت و رنگ، رفع چین و چروک و برداشتن ضایعات سطحی و عمقی پوست و از بین بردن جای جوش و آکنه و لک های ناشی از نور خورشید است. این لیزر لایه سطحی پوست را در ابتدا بر می دارد. بدون بیهوشی انجام شده و فقط نیاز به بی حسی موضعی دارد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی ترکیب ساخته شده از سم بوتولینوم است که تاثیر خود را با فلج کردن عضلات روی جوانسازی پوست می گذارد. با فلج شدن عضلات چروک های اطراف چشم و لب و پیشانی از بین خواهد رفت و پوست بیمار صاف و شاداب خواهد شد. تزریق بوتاکس بدون نیاز به بیهوشی بوده و نتایج بین ۵ روز تا دوهفته بعد از تزریق قابل مشاهده است.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم یک روش کاملا غیر تهاجمی است که با استفاده از کریستال هایی که روی پوست پاشیده می شوند، پوست را لایه برداری می کنند و منافذ پوست را بهبود می بخشند. این دستگاه داری یک لوله بوده که وظیفه ی آن انتقال سلول های مرده به مخزن زباله است. این قسمت با استفاده از نوعی مکش قوی و همزمان سایش پوست عمل می کند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از روش های غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست است. در این روش از سوزن های ریزی استفاده می شود که با ایجاد سوراخ های ریز و سطحی روی پوست ترک های روی پوست که در اثر عوامل مختلفی مثل چاقی و لاغری ، زایمان ، بلوغ و غیره ایجاد شده است اصلاح می گردد. رفع اصلاحات با این روش در موارد زیر می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد:

آر اف میکرونیدلینگ

 یکی از روش های بسیار سریع برای سفت شدن و جوانسازی پوست و بهبود منافذ باز پوستی است. در این روش با استفاده از امواج رادیوفریکوئنسی که از طریق سوزنهای ریز وارد پوست می شود با گرم کردن لایه های عمقی پوست و ایجاد کانالهای ظریف در  سطح پوست تولید کلاژن انجام می شود. نتایج این درمان به سرعت قابل رویت است. این روش می تواند باعث لیفت پوست هم شود.

نتیجه گیری

تمام روش های ذکر شده برای جوانسازی پوست موثر هستند. اما انتخاب یکی از این روش ها و کار آمد بودن آن روی پوست بستگی به پزشک و تشخیص او دارد. برای اینکه بهترین نتیجه از جواسازی صورت بگیرید باید به خوبی تحقیق کرده و بهترین متخصص پوست و مو را بیابید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط