دکتر کامران جزایری
رفع پف پلک بدون برش

جدیدترین روش از بین بردن پف پلک بدون برش

شاید بتوان گفت چشم مهم‌ترین عضو در صورت افراد می‌باشد، در اولین برخورد با هر فردی ما در ابتدا به چشم‌های او نگاه می‌کنیم، با نگاه کردن به چشم‌ها می‌توان روح افراد را به تماشا نشست بنابراین زیبایی چشم به عنوان یکی از اصول مهم زیبایی صورت مطرح می‌باشد. همان طور که داشتن چشمانی زیبا می‌تواند منجر به افزایش اعتماد به نفس افراد شود، داشتن مشکلات ظاهری در چشم می‌تواند اعتماد به نفس فرد را کاهش دهد. یکی از این مشکلات پف در پلک می‌باشد. در برخی از افراد به علت وجود پف‌هایی در اطراف چشم زیبایی چشم و کل صورت تحت تاثیر قرار می‌گیرد، وجود پف پلک باعث می‌شود چشم خسته، مضطرب و حتی مسن‌تر از آنچه واقعاً هستید به نظر برسد.
بنابراین افرادی که این مشکل را دارند به دنبال روش‌های مختلف برای برطرف کردن آن هستند. انواع روش‌های جراحی و غیرجراحی جهت برطرف کردن پف پلک وجود دارد که در ادامه این مقاله از سایت دکتر کامران جزایری به روش‌های غیرجراحی می‌پردازیم.

تماس با دکتر کامران جزایری

دلایل ایجاد پف پلک

پف پلک می‌تواند به صورت ژنتیکی وجود داشته باشد اما در اکثر موارد پف پلک به عنوان بخشی از روند پیر شدن در چشم افراد ظاهر می‌شود. سایر دلایلی که ممکن است باعث ایجاد پف پلک شوند عبارتند از:
• مصرف الکل
• آلرژی (مانند تب یونجه می‌تواند موجب التهاب در زیر چشم شود)
• کمبود خواب
• بعضی بیماری‌ها
• سیگار کشیدن
• مصرف بیش از حد نمک در رژیم غذایی

راهکارهای ساده و کاربردی برای جلوگیری از پف پلک


با توجه به مواردی که ذکر شد، با اصلاح سبک زندگی می‌توان تا حدودی به برطرف کردن پف چشم کمک نمود، برخی از راهکارهایی که در برطرف کردن پف پلک موثرند عبارتند از:
• با کاهش مصرف نمک تورم و التهاب در کل بدن کاهش می‌یابد و پف پلک‌ها نیز کمتر می‌شود.
• قطع مصرف سیگار: سیگار کشیدن نه تنها باعث ایجاد پف پلک می‌شود بلکه باعث بیماری‌های جدی برای چشم نیز می‌شود. همچنین سیگار کشیدن تجزیه کلاژن پوست را سرعت می‌بخشد و باعث می‌شود پوست نازک‌تر شود و رگ‌های خونی نمایان شوند.
• مصرف الکل را کاهش دهید.
• به میزان کافی استراحت نمائید.
• اگر آلرژی دارید به درمان آلرژی خود بپردازید.
• از مالیدن چشم‌های خود پرهیز نمائید.
• کرم‌های حاوی کافئین با منقبض کردن عروق رگ‌های خونی زیر چشم در کاهش پف پلک تاثیر گذارند.
• هر روز صبح از یک کمپرس خنک یا چای کیسه‌ای خنک در زیر چشم استفاده نمائید.
• از نوشیدن مایعات پیش از خواب خودداری نمائید.
• به منظور تخلیه مایعات در اطراف چشم، در هنگام خوابیدن سر خود را کمی بالاتر از بدن خود قرار دهید.

نکته: مواردی را که در جهت اصلاح سبک زندگی ذکر کردیم می‌تواند برخی از انواع پف چشم را برطرف کند اما در مواردی که به دلایل ژنتیکی یا یه دلیل روند طبیعی پیری پف پلک ایجاد شده باشد باید به دنبال درمان‌های پزشکی جهت برطرف کردن پف پلک بود.

شایع‌ترین دلیل ایجاد پف پلک

با افزایش سن، پوست و بافت‌های اطراف چشم به مرور شل می‌شود و استحکام خود را از دست می‌دهند و این موضوع باعث به وجود آمدن چین و چروک و برآمدگی‌هایی در پلک می‌شود. افرادی که در دوران جوانی پف پلک آن‌ها کم بوده است با افزایش سن میزان پف پلک آن‌ها افزایش خواهد یافت.

رفع پف پلک بدون جراحی

روش‌های برطرف کردن پف چشم

روش‌های مختلفی برای برطرف کردن پف پلک وجود دارد مانند روش‌های جراحی پلک ( بلفاروپلاستی) و روش‌های غیر جراحی که در ادامه به بررسی روش‌های غیر جراحی می‌پردازیم.

روش غیر جراحی برطرف کردن پف پلک

در گذشته این عمل تنها با روش‌های جراحی امکان پذیر بود که برای بسیاری از بیماران ناخوشایند بود اما در سال‌های اخیر روش‌های دیگری به منظور برطرف کردن پف چشم توسط پزشکان متخصص پوست و مو ارائه می‌شود که نتایج رضایت بخشی را برای بیماران به همراه داشته است. در تمام این روش‌ها پزشک سعی می‌نماید پوست اطراف چشم را صاف نماید تا پف پلک برطرف شود و چشم‌ها ظاهری زیباتر پیدا کنند. برخی از این درمان‌ها عبارتند از:

۰۲:۴۱
truncate dir-rtl

رفع پف پلک بدون برش!!

عمدتا در جراحی پلک هدف پزشکان این است که اگر پوست اضافی و شلی پوست وجود ندارد، تنها کیسه‌های چربی را که به صورت پف خودشان را روی پوست نشان می‌دهند؛ بردارند. برای رسیدن به این هدف بهترین روش، روش ترنسکانژال تیوال یا همان روش غیر جراحی است. در این روش دیگر برشی در قسمت رو یا زیر خط مژه‌ها ایجاد نمی‌شود. و در واقع روی پوست هیچ برشی داده نمی‌شود و تنها یک یا دو برش کوچک از داخل چشم داده می‌شود. و کیسه‌های چربی بدون اینکه به آناتومی پلک دست زده شود؛ از داخل چشم خارج می‌شود. و ناحیه برش داده شده خودبه خود التیام پیدا می‌کند و پف پلک نیز از بین می‌رود.

مزیت جراحی بدون برش پلک چیست؟

مزیت اصلی این روش که جراحی بدون برش است این است که آناتومی پلک پایین دست نمی‌خورد. و در نتیجه چسبندگی اتفاق نمی افتد و حالت و صافی پلک پایین دچار کشیدگی به پایین نمی‌شود. چون در جراحی هایی که از روی پلک انجام می‌شود در بعضی از بیماران ممکن است این دستکاری ممکن است باعث چسبندگی و کشیده شدن پلک به سمت پایین شود و پلک حالت قوس‌دار شود. در این روش‌ها حالت چشم ممکن است کمی به هم بخورد. بنابراین از مزیت‌های این روش می‌توان گفت که:

  • زودتر خوب می‌شود و دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد.
  • آناتومی پلک دست نخورده باقی می ماند
  • هیچ برشی داده نمی شود.
  • مشکلات اصلی که همان پلک است به خوبی اصلاح می شود و پوست پلک صاف می‌شود.
  • از کشیده شدن و قوس دار شدن پلک جلوگیری می‌شود.
  • این روش در افراد جوان‌تر کاربرد دارد حتی در کسانی که پوست اضافی دارند چربی ها برداشته می‌شود و تنها یک لایه نازک از پوست برداشته می‌شود بدون اینکه به آناتومی پلک و سپوتم دست زده شود.
جراحی پلک بدون برش


لایه برداری شیمیایی به منظور بازسازی پوست

در این روش لایه‌های بالایی پوست برداشته می‌شود، این روش برای پف پلک پایین بسیار مفید می‌باشد، با استفاده از لایه بردارهای شیمیایی پوست به منظور ساخت بافت جدید تحریک می‌شود و می‌تواند به استحکام و بافتی جوان و شاداب دست پیدا کند. این روش، غیرتهاجمی بوده اما اثراتی که باقی می‌گذارد به صورت موقت است و لازم است که که به صورت دوره‌ای تکرار شود.


درمان با لیزر جهت جوانسازی و بازسازی پوست

در این روش با استفاده از دستگاه لیزر می‌توان پف پلک و همچنین پوست اطراف چشم را مورد بازسازی قرار داد. لیزر می‌تواند تا عمق خاصی از پوست نفوذ نماید و موجب تولید کلاژن، استحکام پوست و رفع پف پلک شود، در نتتیجه چشم‌ها ظاهری جوانتر و شاداب‌تر پیدا می‌نمایند.

جراحی پلک با لیزر

جراحی پلک با استفاده از لیزر co2، یک روش جدید جهت جراحی پلک است که مزایای خوبی به همراه دارد. در این روش با استفاده از لیزر تمام برش ها انجام می‌شود. برای برداشتن چربی های پلک نیز از امواج لیزر استفاده می‌شود. به این ترتیب ترمیم بهتری اتفاق خواهد افتاد. خونریزی کمتر، خونابه کمتر و میزان کبودی کمتر خواهد بود و فرد به زندگی عادی و روزمره خیلی زود برخواهد گشت.

۰۱:۰۳
truncate dir-rtl

جراحی پلک با لیزر


درمان با فرکانس رادیویی (آر اف)

لیفت پوست اطراف چشم با فرکانس رادیویی که به اختصار آر اف نامیده می‌شود از روش‌های نوین جهت بازسازی کلاژن پلک می‌باشد. در مواردی که تورم در پلک وجود دارد و موجب پف پلک شده است یا زمانی که پوست اطراف چشم شل شده است و استحکام خود را از دست داده است می‌توان با استفاده از دستگاه آر اف جوانسازی پوست و پف پلک را برطرف نمود و موجب استحکام پوست اطراف چشم شد. این دستگاه همچنین برای از بین بردن چین و چروک اطراف چشم نیز مفید است. درمان گودی چشم ها نیز خود روش‌های مختلفی دارد که بسته به شرایط فرد و با نظر تخصصی پزشک با تجربه می‌توان انجام داد.


استفاده از فیلرها به منظور حجم دادن به اطراف چشم

پرکننده‌ها یا همان فیلرهای صورت غالباً از ماده‌ای به نام اسید هیالورونیک ساخته می‌شوند، این ماده به طور طبیعی در پوست، مفصل‌ها و سایر بافت‌های همبند وجود دارد و موجب ساخت کلاژن و هیدراتاسیون بافت می‌شود. با تزریق فیلرها به اطراف چشم می‌توان به رفع پف پلک کمک کرد. تزریق فیلر به عنوان یکی از روش‌های غیرجراحی در برطرف کردن پف چشم مفید می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط