دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
کاربرد بوتاکس

کاربردهایی از بوتاکس که نمی‌دانید!!

تزریق بوتاکس در درجه اول به دلیل کاهش چین و چروک صورت مورد توجه قرار می گیرد. همچنین برای درمان بیماری هایی مانند اسپاسم گردن، تزریق بوتاکس برای دیستونی گردن ، تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزیس)، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم استفاده می شوند. تزریق بوتاکس همچنین ممکن است به پیشگیری از میگرن مزمن کمک کند. در این مقاله از سایت دکتر کامران جزایری مهمترین کاربردهای بوتاکس را برایتان عنوان می‌کنیم با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست؟

در تزریق بوتاکس از سمی به نام بوتولینیم استفاده می‌شود تا به طور موقت از حرکت عضله جلوگیری کند. این سم توسط میکروبی تولید می‌شود که باعث مسمومیت غذایی بوتولیسم می‌شود. بوتاکس اولین دارویی است که از سم بوتولینوم استفاده کرد.

جدیدترین کاربرد بوتاکس

امروزه کاربرد بوتاکس در هر روز بیشتر و بیشتر شده و کاربردهای وسیع تری در زیبایی پیدا می‌کند. یکی از کاربردهای جدید ایجاد لیفتینگ در صورت با بوتاکس است است که در پایین صورت و در عضلات گردن بوتاکس تزریق می شود. بسیاری از خانم ها عضلات پرکاری دارند به نحوی که در هنگام صحبت کردن یا در حالت عادی منجر به انقباضات عضلانی می شود. در این حالت ستون‌های عمودی بر روی پوست گردن ایجاد می شود که نمای زیبایی ندارد. توضیحات دقیقتر این روش را از زبان دکتر کامران جزایری متخصص پوست و زیبایی در تهران ببینید و بشنوید.

انواع کاربرد بوتاکس چیست؟

برای بسیاری سوال است که آیا از بوتاکس تنها برای کارهای زیبایی استفاده می‌شود؟ در یک تقسیم‌بندی ساده می‌توان کاربردهای بوتاکس را به دو بخش تقسیم کرد:

 • کاربرد درمانی بوتاکس
 • کاربرد زیبایی بوتاکس

هر کدام از انواع کاربرد تزریق بوتاکس بسته به موقعیت، وضعیت و مشکلات رایج افراد توسط متخصص پوست و مو تعیین می‌شود. نکته قابل تامل در رابطه با تزریق انواع بوتاکس این است که پزشکان متخصص ممکن است از درمان های دیگری مثل تزریق ژل در کنار بوتاکس استفاده کنند. این کار برای گرفتن نتیجه بهتر در درمان به کار گرفته می شود.

انواع کاربرد تزریق بوتاکس

مهم‌ترین کاربردهای بوتاکس

تزریق بوتاکس سیگنال‌های شیمیایی خاصی که اغلب باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شوند را مسدود می‌کند. رایج ترین کاربرد این تزریق‌ها شل کردن موقت ماهیچه های صورت است که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می شود. تزریق بوتاکس برای درمان بیماری های مختلف نیز استفاده می شود. کاربردهای مختلف بوتاکس عبارتند از:

جوان‌سازی صورت

سم بوتولینوم توسط نوع خاصی از باکتری تولید می شود و اگر به اندازه‌ی تزریق نشود می تواند سمی باشد. از دوز ضعیف سم بوتولینوم برای کاهش چین و چروک و جوان سازی صورت استفاده می‌شود. هنگامی که سم بوتولینوم تزریق می‌شود، سیگنال‌های عصبی خاصی را که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شوند، مسدود می‌کند. بنابراین ماهیچه‌ها شل می‌شوند و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهند. ماندگاری اثر بوتاکس حدود ۳-۶ ماه است اما پس از آن، ماهیچه‌ها دوباره حرکت می‌کنند و چین و چروک‌ها بر می‌گردند.

دیستونی گردن

اعصاب شما با استفاده از یک انتقال دهنده عصبی به نام استیل کولین با سایر قسمت های بدن ارتباط برقرار می کنند. (انتقال دهنده های عصبی پیام رسان های شیمیایی هستند.) بوتاکس با جلوگیری از ترشح استیل کولین توسط اعصاب عمل می کند. در نتیجه، اعصاب شما نمی تواند پیام اسپاسم یا انقباض را به ماهیچه ها بفرستد. در دیستونی گردن، بوتاکس از ایجاد انقباضات عضلانی یا اسپاسم در گردن توسط اعصاب جلوگیری می کند. لازم به ذکر است که با گذر زمان، اثر تزریق بوتاکس از بین می رود چرا که اعصاب شما انتهای جدیدی ایجاد می کند که می تواند دوباره استیل کولین آزاد کند.

بیشتر بدانید: بهترین و کم‌عارضه‌ ترین روش‌های جوانسازی گردن

انقباضات عضلانی

بوتاکس اسپاسم و سفتی عضلانی را تسکین می دهد و همچنین به کاهش درد کمک می کند و در نتیجه کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. بوتاکس جزء اصلی توانبخشی عصبی برای اسپاستیسیتی پس از سکته مغزی و فلج مغزی است.

هایپرهیدروزیس یا درمان تعریق بیش از حد با بوتاکس

یکی دیگر از کاربردهای بوتاکس، کنترل تعریق بیش از اندازه است. اگر تعریق شما با داروهای ضد تعریق بهبود نیابد، بوتاکس می تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. بوتاکس توسط FDA برای افرادی که بیش از حد از زیر بغل عرق می کنند تایید شده است. همچنین ممکن است از آن برای کاهش تعریق در نواحی دیگر مانند دست‌ها، پاها و صورت استفاده شود. تزریق بوتاکس از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی استیل کولین جلوگیری می‌کند. انتقال دهنده‌ی عصبی استیل کولین در حقیقت با غدد عرق ارتباط برقرار می‌کند تا برای تعریف سیگنال آزاد شود. به طور معمول، زمانی که دمای بدن شما افزایش می‌یابد، سیستم عصبی غدد عرق را فعال می‌کند. به این ترتیب بدن شما به طور خودکار خنک می‌شود اما در افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس، اعصابی که به غدد عرق سیگنال می دهند بیش فعال هستند. هنگامی که بوتاکس به ناحیه ای که معمولاً عرق می کند تزریق شود، اعصاب بیش فعال آن ناحیه اساساً فلج می شود و هنگامی که اعصاب شما نتواند به غدد عرق سیگنال دهد، دیگر عرق نمی کنید. با این حال، بوتاکس فقط از تعریق در ناحیه خاصی که در آن تزریق می شود جلوگیری می‌کند.

درمان میگرن مزمن با تزریق بوتاکس

شواهد نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس مسیر انتقال درد بین مغز (سیستم عصبی مرکزی) و اعصابی را که از نخاع منتهی می‌شوند، قطع می‌کند. در بیماری میگرن، بدن شما موادی به نام انتقال دهنده‌های عصبی و مولکول‌هایی را آزاد می‌کند که با درد مرتبط هستند. سم بوتولینوم با انتقال این مواد، به طور معمول در جایی که اعصاب و ماهیچه‌ها به هم می‌رسند، تداخل ایجاد می‌کند. وقتی بوتاکس به عضلات اطراف صورت، سر و گردن تزریق می شود، توسط اعصاب جذب شده و در انتقال عصبی مرتبط با درد اختلال ایجاد می کند.

کاربردهای درمانی بوتاکس چیست؟

درمان با استفاده از بوتاکس یک درمان ساده، محبوب و بسیار کاربردی است. بدین منظور از بوتاکس برای درمان موارد مختلفی استفاده می‌شود:

 • برطرف کردن افتادگی پلک ( توجه داشته باشید این کار با جراحی پلک متفاوت است)
 • از بین بردن پرش عضلات در ناحیه پلک
 • درمان میگرن با بوتاکس
 • رفع اسپاسم ماهیچه ها مثل ماهیچه گردن
 • درمان اختلالت عصبی مثل فلج مغزی

در نظر داشته باشید هر کدام از موارد استفاده بوتاکس با توجه به تشخیص پزشک برای شما تجویز می‌شود.

رفع بی‌اختیاری ادرار با بوتاکس

تزریق بوتاکس به مثانه یکی از رویکرهای درمانی برای مثانه بیش فعال است. این روش معمولاً زمانی استفاده می‌شود که درمان‌های دیگر از جمله ورزش و داروها موثر نباشند. طبق مشاهدات، تزریق بوتاکس باعث بهبود چشمگیر علائم و کیفیت زندگی در زنانی می شود که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند یا نمی توانند آن را تحمل کنند. مزایای تزریق بوتاکس برای درمان بی اختیاری ادرار عبارتند از:

 • کاهش یا برطرف کردن بی اختیاری ادرار
 • کاهش تعداد دفعات ادرار در طول روز و شب
 • کاهش یا از بین رفتن استفاده از پد برای بی اختیاری ادرار
 • بهبود کیفیت زندگی

سوالات متداول در رابطه با کاربردهای بوتاکس

منبع

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/botox/about/pac-20384658#:~:text=Overview,also%20help%20prevent%20chronic%20migraines.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط