دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن موثر است؟

اگر شما درگیر بیماری میگرن مزمن هستید به طور حتم می‌دانید که داشتن سردرد تاثیر قابل توجهی بر تمام جنبه‌های زندگی شما دارد. افرادی که میگرن مزمن دارند سابقه پزشکی طولانی از این سردردها را تجربه کرده‌اند به طوری‌که حداقل ۱۵ روز از ماه از سردرد رنج می‌برند که ۴ روز آن میگرن شدید می‌باشد. طبق تحقیقات انجام گرفته و آمارهای بدست آمده در سال‌های اخیر تزریق بوتاکس برای درمان سردردهای میگرنی در بعضی از بیماران نتایج خوبی داشته است که در ادامه به بررسی این روش خواهیم پرداخت.

تاثیر بوتاکس بر میگرن، از شایعه تا واقعیت

بوتاکس که در واقع همان سم بوتولیسم می‌باشد کاربردهای زیادی در زیبایی دارد ( انواع کاربرد بوتاکس را از اینجا بخوانید) و اکثر افراد در مورد تاثیر آن بر کاهش چین و چروک اطلاعات زیادی دارند اما شاید موردی که کمتر راجع به آن اطلاعات داشته باشید تاثیرات درمانی بوتاکس از جمله درمان اسپاسم عضلانی شدید مانند اسپاسم گردن، پرش چشم، مثانه بیش‌فعال و درمان سردرد میگرنی می‌باشد.
بوتاکس باعث انسداد مواد شیمیایی به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی که سیگنال‌های درد را به مغز می‌فرستند می‌شود. تزریق بوتاکس در این مسیر باعث می‌شود قبل از اینکه درد به انتهای اعصاب گردن و سر برسد متوقف شود.
افرادی که به قصد عمل‌های زیبایی از بوتاکس در عضلات ابرو، چشم، پیشانی استفاده کردند بعد از تزریق متوجه شدند که هم دفعات حملات میگرنی و هم شدت این حملات در آن‌ها کمتر شده است، بوتاکس به طور مستقیم روی اعصاب ماهیچه‌ها اثر گذاشته و باعث شل شدن آن‌ها می‌شود. سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۰۰ برای اولین بار تزریق بوتاکس برای درمان میگرن را تائید نمود. این درمان برای بیمارانی که در تسکین دردهای میگرنی خود با دارو شکست خورده‌اند تائید شده است و از آن سال تاکنون صدها هزار بیمار برای درمان بیماری میگرن خود از این روش استفاده نموده‌اند.

تزریق بوتاکس چه کمکی به درمان میگرن می‌کند؟

بعضی از مزایای استفاده از این روش عبارتند از:
• تزریق بوتاکس قبل از شروع درد از ایجاد آن پیشگیری می‌کند.
• درمان هر چندماه یک‌بار انجام می‌شود و نیازی به مصرف دارو به صورت روزانه نمی‌باشد.
• این روش درمانی بسیار کم‌درد می‌باشد، (درد ناشی از تزریق‌ها بسیار جزئی می‌باشد).
• زمانی که برای درمان با این روش نیاز دارید بسیار کم می‌باشد، تزریق بوتاکس برای درمان میگرن توسط پزشک متخصص به حدود ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

نحوه تزریق بوتاکس برای میگرن چگونه است؟

نحوه تشخیص سردرد میگرنی

تفاوت‌های بسیاری بین سردرد و میگرن وجود دارد، از جمله تفاوت در میزان درد، علائم و عوامل آغاز کننده و محرک. سردرد در۷۰ درصد جمعیت جهان شایع می‌باشد اما فقط ۱۵ درصد این سردرها، سردرد میگرنی است.
دردی که به عنوان یک سردرد تنشی توصیف می‌شود مانند یک نوار سر را می‌فشارد، این فشار در اثر انقباض عضلات سر و گردن ایجاد می‌شود، افراد که دچار این سردردها می‌شوند آن را دردی مبهم توصیف می‌کنند که گاهی اوقات ۳۰ دقیقه و گاهی اوقات تا چند ساعت ادامه پیدا می‌کند اما حمله میگرن یک درد نسبتاً خفیف تا یک درد کاملاً شدید ضربان‌دار در یک طرف سر یا در قسمت جلوی سر است که می‌تواند ساعت‌ها یا روزها ادامه داشته باشد.
سردرد ساده معمولاً بدون هیچ پیش‌علامتی آغاز می‌شود اما افرادی که سردرد میگرنی دارند پیش از شروع حمله میگرن، علامت‌های هشداردهنده شنوایی، بینایی، فیزیولوژیکی یا روانی را گزارش می‌دهند که به علت تغییرات عصبی ایجاد شده در مغز آن‌ها ایجاد می‌شود.

عوامل محرک سردرد

عوامل محرک سردرد و میگرن در بیماران مختلف متفاوت است، فردی که ماهیانه ۱۵ سردرد میگرنی را تجربه می‌کند می‌تواند عوامل احتمالی آغازکننده این حمله را از قبیل استرس، اضطراب، کم‌آبی بدن، گرسنگی، خستگی، تغییرات هورمونی، مصرف بیش از حد الکل و قند، نور ضعیف، گرسنگی و خستگی را شناسایی کند. میزان دردی که فرد در یک حمله میگرنی تجربه می‌کند بسیار بیشتر از یک سردرد ساده می‌باشد به طوری که بعضی از افراد قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نیستند.

نحوه درمان با بوتاکس

بوتاکس در واقع یک درمان پیشگیرانه برای حملات میگرنی محسوب می‌شود و می تواند در کاهش علائمی حملات میگرن کمک کند، علائمی مانند:
• حالت تهوع
• استفراغ
• حساسیت به نور، صدا و بو
بوتاکس باید توسط پزشک متخصص پوست در نواحی که درگیر سردردهای میگرنی هستند تزریق شود، با تزریق بوتاکس پایانه‌های عصبی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و از انتشار مواد شیمیایی که در انتقال درد نقش داشتند جلوگیری می‌کند.

چندماه بعد از تزریق بوتاکس تاثیر آن بر میگرن مشخص خواهد شد؟


۱۰ تا ۱۴ روز پس از تزریق بوتاکس زمان لازم است تا بتوانید نتایج تاثیر این درمان بر حملات میگرن را مشاهده نمایید. اگر پس از تزریق دوز اول هیچ تغییری مشاهده نکنید ممکن است به درمان‌های بیشتر نیاز داشته باشید.
نتایج مطالعات مختلفی که در سال‌های اخیر انجام شده است نشان می‌دهد که بوتاکس در درمان میگرن مزمن موثر و ایمن می‌باشد و طی یک دوره سه ساله به خوبی قابل تحمل است. این مطالعات همچنین نشان دادند که تعداد روزهایی که افراد در یک ماه درگیر حملات میگرن بودند پس از تزریق بوتاکس کاهش قابل توجهی پیدا کرد. تزریق یک دوز بوتاکس تا ۳ ماه در پیشگیری از حملات مزمن میگرن موثر است و پس از آن احتیاج به تزریق مجدد می‌باشد.

متداول ترین سوالات در خصوص میگرن و بوتاکس

منابع:

https://azipc.com/botox-migraines-aesthetics/
https://www.excelpainandspine.com/treatments/botox-injections-migraine-management
https://www.healthline.com/health/migraine/does-botox-help-treat-chronic-migraine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط