دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
تزریق چربی نانوفت

تزریق چربی نانوفت

سابقه استفاده از تزریق چربی در فرآیندهای زیبایی سال‌هاست که نتایج رضایت بخشی را در پی داشته است. در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی می‌توان چربی اضافی خارج شده از بدن را به همراه سلول‌های بنیادی جدا شده از چربی به نواحی که احتیاج به درمان دارند تزریق کرد، ماندگاری روش تزریق سلول‌های بنیادی همراه با سلول‌های چربی نسبت به تزریق چربی بسیار بیشتر است و بیماران رضایت بیشتری از این روش داشته‌اند.
جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی تزریق چربی یکی از روش‌های جدید جهت بازگرداندن شادابی و نشاط به پوست می‌باشد که اغلب برای ناحیه صورت کاربرد دارد. در این روش بدون ایجاد هیچ گونه برش یا باقی ماندن محل بخیه و اسکار می‌توان به نتایجی شگفت انگیز دست یافت، این روش یک روش کاملاً غیرتهاجمی می‌باشد زیرا سلول‌های چربی از بدن خود فرد تهیه می‌شود هیچ گونه واکنش آلرژیک یا مشکلات مشابته را ایجاد نخواهد کرد.

تزریق نانوفت که به آن انتقال میکرو چربی نیز گفته می شود روشی جهت انتقال چربی از یک نقطه‌ی بدن به قسمت دیگر است که توسط متخصص پوست و مو انجام می گیرد. کلمه‌ی نانو یا میکرو در این روش اشاره به ذرات بسیار ریز چربی دارد که به طور مخصوص امولسیون شده و برای نواحی که دارای خطوط ریز چین و چروک هستند مانند شقیقه‌ها و دور چشم استفاده می‌شود.

سلول‌های بنیادی چربی چیستند؟

سلول‌های بنیادی به طور طبیعی در قسمت‌هایی از بدن انسان وجود دارد، این سلول‌ها به صورت منحصر به فردی دارای این توانایی هستند که تکثیر بیابند و قابلیت تبدیل شدن به انواع سلول‌های تخصصی بدن مانند سلول‌های پوستی یا ماهیچه‌ای را دارا می‌باشند.
در گذشته تصور بر این بود که سلول‌های بنیادی را فقط از مغز استخوان می‌توان استخراج کرد اما طی تحقیقات اخیر مشخص شده است که میزان سلول‌های بنیادی در چربی ۴ برابر بیشتر از مغز استخوان می‌باشد، بنابراین با استفاده از فناوری‌های نوین، سلول‌های بنیادی غنی که از چربی جدا می‌شوند همراه با تزریق چربی در جوانسازی سلول‌های پوست نواحی مختلف بدن به کار برده می‌شود.
مهم نیست که این سلول‌ها به کدام قسمت بدن تزریق می‌شوند، این سلول‌ها می‌تواند به طرز شگفتی باعث جوانسازی و زیبایی پوست شوند.

با توجه به این ویژگی ممتاز سلول‌های بنیادی دانشمندان هر روز استفاده‌های بسیاری از این سلول‌ها در درمان بیماری‌های مختلف را ارائه می‌دهد، به عنوان مثال با تزریق سلول‌های بنیادی به پوست، فاکتورهای رشد موثری که این سلول‌ها آزاد می‌کنند باعث بهبود بافت و رشد رگ‌های خونی جدید می‌شود.

روش جدید جوانسازی پوست با تزریق سلول های بنیادی از زبان دکتر کامران جزایری

تزریق چربی با سلول‌های بنیادی

• سلول‌های بنیادی که همراه با سلول‌های چربی در هنگام تزریق چربی برای ناحیه صورت یا دیگر نواحی استفاده می‌شود در واقع جهت بهبود بافت و پر کردن نواحی مختلف پوست به کار می‌رود.
• این سلول‌ها همچنین قادرند آسیب‌های ناشی از نور خورشید، چین و چروک، خطوط ریز و اسکارهای به جا مانده از جوش‌ یا زخم‌های پوستی را کاهش دهند.
• نتایج حاصل از تزریق سلول‌های بنیادی همراه با چربی تا مدت طولانی باقی می‌ماند و عملکرد بهتری نسبت به تزریق سایر فیلرهای پوستی دارد.

سلول‌های بنیادی از کدام نواحی بدن استخراج می‌شود؟

سلول‌های بنیادی همراه با سلول‌های چربی از ذخایر چربی بدن (که معمولاً در نواحی شکم، ران یا باسن قرار دارد) استخراج می‌شود. تزریق سلول‌های بنیادی همراه با چربی باعث خونرسانی بیشتر به ناحیه تحت درمان می‌شود.

نحوه انجام جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی تزریق چربی


ابتدا از ناحیه شکم یا ران به مقدار مورد نیاز چربی به روش لیپوساکشن برداشته می‌شود سپس این چربی در دستگاه سانتریفیوژ چرخان قرار می‌گیرد تا سلول‌های بنیادی تغلیظ شوند. سپس این سلول‌ها به نواحی مختلف بدن مانند صورت تزریق خواهد شد. بیشتر مناطقی که تحت درمان با سلول‌های بنیادی چربی قرار می‌گیرند شامل گودی گونه‌ها و اطراف چشم می‌باشد.

تزریق سلول های بنیادی بافت چربی برای جوانسازی گردن

امروزه یکی از روش های بسیار مطلوب برای جوانسازی گردن لیپوساکشن گردن و یا تزریق سلول های نانوفت به گردن است. یکی از نمونه‌های واقعی این عمل را در ویدئو زیر میتوانید ببینید. از لیپوساکشن گردن برای رفع چربی موضعی در ناحیه گردن نیز استفاده می‌شود. با معاینه توسط متخصص پوست و مو و با توجه به شرایط شما بهترین روش لیپو گردن و جوانسازی متناسب خودتان به شما پیشنهاد می شود.

چه افرادی می‌توانند انتقال چربی سلول‌های بنیادی را انجام دهند؟

• افرادی که به دنبال یک روش غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی جهت لیفت و جوان‌سازی پوست بدن خود هستند.
• افرادی که در اثر بالا رفتن سن دچار چین و چروک‌های پوستی شده‌اند.
• افرادی که قبلاً جراحی لیفت صورت را انجام داده‌اند و دیگر تمایلی به روش‌های جراحی را ندارند.
• افرادی که ذخایر چربی کافی در بدن خود دارند.
• افرادی که از سلامت جسمانی نسبی برخوردار هستند.
• افرادی که دچار هیچ گونه بیماری مزمن پوستی نیستند.
• افرادی گه دچار عفونت فعال در بدن خود نیستند.

تزریق نانوفت چه تاثیراتی بر روی پوست دارد؟

روش نانوفت یک روش درمانی جدید است که از سلول‌های چربی بدن فرد جهت پر کردن نواحی فرورفته پوست، برطرف کردن چین و چروک‌های پوستی و یا افزایش حجم برخی قسمت‌ها استفاده می‌شود. در این روش از چربی‌های بدن خود فرد استفاده می‌شود بنابراین هیچ گونه عارضه جانبی برای بیماران ندارد.

جوانسازی زیر چشم با تزریق سلول های بنیادیِ چربی(svf gel)

تفاوت تزریق چربی معمولی و نانوفت


روش تزریق نانوفت مانند روش تزریق چربی می‌باشد اما در تزریق نانوفت سلول‌های ریزتز چربی برای تزریق به همراه فاکتورهای رشد تزریق می‌شود. نانوچربی زمانی به وجود می‌آید که ذرات ریز چربی به صورت مکانیکی به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شود تا سلول‌های بنیادی مشتق از چربی از آن‌ها استخراج شود.
نانوفت در واقع یک روش نوآورانه در پیوند چربی می‌باشد که از بسته‌های کوچک ماتریکس و عروق استرومایی که شامل فاکتورهای رشد، سلول‌های بنیادی و دیگر عوامل موثر جهت بازسازی پوست می‌باشد بهره می‌برد.
فراکشن عروق استرومایی اولین بار در سال ۲۰۰۳ بر روی لوازم آرایشی مورد استفاده قرار گرفت و به تدریج طی مطالعاتی اثربخشی آن در بازسازی پوست به اثبات رسید و اکنون به عنوان روشی جایگزین برای سایر روش‌‌ها مانند تزریق چربی، تزریق فیلر و یا لیفت صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نانوفت شامل پلاسمای غنی شده نیز می‌باشد که در تزریق پی آر پی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در روش تزریق پی آر پی مقادیر فاکتورهای رشد کمتر می‌باشد، در روش پی آر پی جریان خون به محل تزریق شده افزایش می‌یابد اما در روش نانوفت به دلیل وجود سلول‌های چربی و فراکشن عروقی استرومال، بازسازی کلاژن و الاستین بیشتر صورت می‌گیرد و نتایج حاصل از ترزیق نانوفت جهت از بین بردن چین و چروک و جوانسازی پوست بیشتر است.

مناطقی که می‌تواند تحت درمان با نانوفت قرار بگیرند

 • گونه‌ها
 • خط لبخند
 • خط اخم
 • چین و چروک‌های دور چشم
 • شقیقه‌ها
 • چین و چروک‌های دور لب
 • فرورفتگی‌های پوستی که ممکن است به دلیل جوش یا دیگر مشکلات پوستی ایجاد شده باشد.
 • سلولیت
 • برطرف کردن شلی پوست در نواحی مختلف
 • برطرف کردن فرورفتگی‌ها و مشکلاتی که بر اثر لیپوساکشن به وجود آمده است
 • برطرف کردن چین و چروک‌های ناحیه پشت دست
 • درمان چروک‌های ناحیه گردن
 • بازیابی خاصیت ارتجاعی پوست در مناطق مختلف

مراحل انجام تزریق نانوفت

با استفاده از روش لیپوساکشن مقداری چربی از ناحیه پهلو، شکم، ران یا باسن برداشته می‌شود. برش‌هایی که جهت لیپوساکشن ایجاد می‌شود حدود ۲ میلی‌متر می‌باشد و در اکثر موارد احتیاجی به بخیه ندارد و پس از خارج ساختن چربی، ناحیه مورد نظر نیاز ضدعفونی و پانسمان می‌شود. جهت جلوگیری از درد پیش از شروع لیپوساکشن از پمادهای بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
در مرحله‌ی دوم چربی‌های استخراج شده جداسازی می‌شود و با فناوری‌های تخصصی سلول‌های چربی، پلاسمای غنی از پلاکت و فاکتورهای رشد تغلیظ می‌شوند.
در آخرین مرحله سلول‌های چربی استخراج شده، به سرنگ‌ها یک سی‌سی منتقل و به نواحی مورد نظر تزریق می‌شود. قبل از تزریق نواحی تزریق توسط پمادهای لیدوکائین بی‌حس می‌شود تا بیمار هیچ گونه دردی را حس نکند.
تزریق نانوفت حدود ۱ ساعت طول می‌کشد و احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

مزایای تزریق نانوفت

• شل شدن پوست صورت که معمولاً به مرور زمان و با افزایش سن ایجاد می‌شود منجر به ایجاد گودافتادگی در گونه‌ها، چروک‌های ریز زیر چشم، تحلیل قسمت‌هایی از شقیقه و چین و چروک‌های پوست صورت می‌شود که تمام این موارد با روش تزریق نانوفت قابل برطرف شدن است.
• پس از تزریق نانوفت احتمال وجود واکنش‌های آلرژیک وجود ندارد زیرا چربی از بدن خود فرد تهیه می‌شود، برخلاف تزریق فیلرهای پوستی که در برخی موارد منجر به واکنش‌های شدید پوستی می‌شود.
• این روش نسبت به سایر روش ها هزینه‌ی کمتری دارو و مقرون به صرفه می‌باشد.
• تزریق نانوفت یک درمان جایگزین برای روش‌های قدیمی مانند جراحی لیفت صورت می‌باشد که عوارض جانبی و دوره‌ی نقاهت این روش نسبت به سایر روش‌ها کمتر می‌باشد.
• ماندگاری این روش نسبت به روش‌هایی مانند تزریق فیلرها (هیالورونیک اسید) بیشتر است.

مزایای تزریق چربی نانوفت چیست؟

مزیت روش تزریق سلول‌های بنیادی همراه با چربی نسبت به روش تزریق چربی:
در روش‌ تزریق چربی پس از گذشت یک سال فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد چربی تزریق شده در بدن باقی می‌ماند اما زمانی که سلول‌های بنیادی همراه با چربی تزریق شود میزان سلول‌های چربی که باقی می‌مانند به ۵۰ الی ۸۰ درصد می‌رسد.
سلول‌های بنیادی با ایجاد سلول‌های پوستی جدید و ساخت رگ‌های خونی، خون رسانی به محدوده تحت تزریق را افزایش می‌دهند بنابراین فرآیند جوان‌سازی به مدت طولانی‌تری ادامه خواهد داشت.

جوانسازی خطوط دور لب با تزریق سلول های چربی

از دیگر مزایا و کاربردهای استفاده از سلول های بنیادی و چربی نانوفت برای جوانسازی و از بین بردن چین و چروک دور لب‌ها و از بین بیردن خط خنده است.

عوارض جانبی جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی تزریق چربی

 • در چند روز اول پس از تزریق ممکن است مقداری تورم و کبودی در ناحیه ای که تزریق انجام شده است ایجاد شود که طی روز هشتم تا دهم از بین خواهد رفت.
 • اگر دچار درد و ناراحتی بودید می‌توانید از مسکن‌ استفاده نمائید.

مراقبت‌های پس از جوانسازی پوست با سلول‌های بنیادی تزریق چربی

 • تا یک هفته از ماساژ و یا هر گونه ضربه شدید به ناحیه‌ای که تحت تزریق قرار داشته است خودداری نمائید.
 • از مواد آرایشی در ناحیه‌ای که تزریق انجام شده است تا یک هفته استفاده نکنید.
 • در صورتیکه قرمزی و تورم پوست بیش از حد بود فورا به پزشک خود مراجعه کنید.

نکات پس از تزریق نانوفت


• مقداری التهاب و کبودی ممکن است پس از تزریق چربی به وجود بیاید که پس از چند روز برطرف خواهند شد.
• از ماساژ دادن، استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی در ناحیه تزریق تا چند روز خودداری نمائید.
• یک الی دو روز پس از تزریق چربی می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.
• جهت انجام فعالیت‌های سنگین مانند تمرینات ورزشی بهتر است حدود ۲ الی ۳ هفته صبر نمائید.

نتایج جوانسازی با سلول‌های چربی نانوفت

نتایج حاصل از فرآیند جوان سازی پوست با سلول‌های بنیادی تزریق چربی چه مدتی طول می‌کشد تا مشخص شود؟
بهبودی اولیه حدود ۳ تا ۱۰ روز طول می‌کشد، در همان هفته‌ی اولیه نتایج تا حدودی مشخص هستند اما فرآیند بهبود پوست و بازگشت جوانی و نشاط تا حدود ۶ الی ۸ ماه ادامه خواهد داشت و پس از ۱۲ ماه می‌توان نتایج تثبیت شده را که پوستی شاداب و جوان و عاری از هرگونه چین و چروک می‌باشد را مشاهده نمود.

source:

https://www.anewsw.com/services/fattransfer.html


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط