دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
تزریق ژل

چگونه با تزریق ژل ایرادات صورت خود را رفع کنیم؟

تزریق ژل یک متد نوین برای افزایش حجم برخی از نواحی بدن فرد است. این ژل ها خاصیت پرکنندگی دارند لذا به نام فیلر (filler) نیز نامیده می‌شوند که می‌توانند سبب رفع برخی مشکلات صورت و بدن نیز شوند. برای مثال از فواید این ژل ها می‌توان به رفع قوز بینی و یا رفع چین و چروک در ناحیه صورت، دست ها و واژن اشاره کرد. از این تزریقات برای افزایش حجم نواحی از صورت مانند لب و گونه، یا برای اصلاح چین و چروک های عمیق مثل خطوط خنده و گودی زیر چشم استفاده می‌شود . این تزریقات باید حتما در مراکز خاص و تحت نظرپزشک متخصص پوست انجام شود. در غیر این صورت ممکن است عوارض بدی به همراه داشته باشد و فرد از نتیجه ی گرفته شده راضی نباشد.

تزریق ژل چیست؟


اکثر ژل های تزریقی که برای زیبایی پوست استفاده می‌شوند حاوی هیالورونیک اسید هستند که یک ماده ی طبیعی است و در بدن همه افراد وجود دارد. با افزایش سن میزان این ماده کاهش می‌یابد و با تزریق آن می‌توان این کمبود را اصلاح کرد . تزریق ژل یکی از روش های رایجی می‌باشد که برای رفع خطوط چهره و فرم دهی به نواحی مختلف صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواردی هم از تزریق ژل به منظور زاویه سازی و کانتورینگ صورت استفاده می‌شود که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و اصلاح فرم و جوانسازی صورت افراد دارد. این تزریق با زدن ژل به نقاط خاصی از صورت قابل انجام است.

مراحل تزریق ژل

قبل از انجام پزشک مشخصات فردی و ویژگی های فرد را بررسی می‌کند. در جلسه مشاوره میزان حجم مورد استفاده براساس نوع پوست، میزان چین و چروک، عمق چروک و کاربرد مشخص می‌شود. پس از مشاوره و روند معاینه پزشک محل تزریق با استفاده از پنبه حاوی محلول ضد باکتری و ضدعفونی کننده را پاک کرده و ماده ی بی حس کننده را به ناحیه تحت درمان برای انجام درمان تزریق می‌کند. پس از انجام این مراحل تزریق ژل به ناحیه مورد نظر انجام شده و به دلیل استفاده از بی حسی در طی انجام آن شما دردی حس نخواهید کرد

مراحل تزریق ژل

کاربرد تزریق ژل

بطور کلی تزریق ژل برای موارد زیر کاربرد دارد:

۱) جوانسازی پوست و رفع چین و چروک

با بالا رفتن سن افراد به طور طبیعی پوست شل شده و دچار افتادگی می‌شود که این افتادگی پوست می‌تواند سبب شود فرد زیبایی خود را از دست دهد. ژل ها در رفع اینگونه موارد کاربرد دارند. تزریق ژل علاوه بر تحریک تولید کلاژن که ماده ای موثر در جوانسازی پوست است، سبب پر شدن نواحی تحلیل رفته پوست می‌شود. تزریق ژل می‌تواند برای از بین بردن خطوط اطراف لب و چشم و پیشانی موثر باشد و ظاهر فرد را چندین سال جوان تر کند.

۲) جوانسازی دست ها

با فزایش سن همان اتفاقی که برای صورت می‌افتد برای دست ها هم رخ می‌دهد. با کاهش کلاژن و الاستین، پوست شل شده، الاستیستی و ضخامت آن کاهش می‌یابد. در این موارد می‌توان با روش های طبی پوست را ترمیم و مشکلات ظاهری آن را اصلاح کرد. با تزریق ژل به دست ها می‌توان سبب زیبایی آن ها شده و چین و چروک ها را از بین برد و کاهش ضخامت بافت زیر جلدی دست را اصلاح کرد.

۳) حجم دهی به لب و گونه

امروزه افراد زیادی به انجام تزریقات روی این نواحی صورت روی آورده اند و در واقع به این تفکر رسیده اند که افزایش حجم لب ها و گونه ها به میزان طبیعی می‌تواند در زیبایی آن ها تاثیر گذار باشد. در واقع با مراجعه به تصاویر قبل و بعد تزریق افراد این موضوع قابل مشاهده است. تزریق ژل گونه، هم برای حجم دهی صورت در افرادی که گونه های تخت یا تحلیل رفته دارند، و هم برای لیفت صورت و اصلاح چین و چروک ناحیه تحتانی صورت مؤثر است. با تزریق ژل گونه به بالا کشیده شده و کاهش حجم و افتادگی که در اثر افزایش سن ایجاد شده جبران می‌گردد.

۴) رفع قوز بینی و اصلاح افتادگی نوک بینی

قوز بینی یکی از عواملی است که در نیمرخ چهره افراد بسیار تاثیر گذار است. قوز بینی می‌تواند در اثر ضربه یا تصادف یا بطور ژنتیکی در بینی افراد وجود داشته باشد. در برخی موارد فرد تمایلی به عمل جراحی ندارد و در حالت کلی از فرم بینی خود راضی است و تنها مورد آزار دهنده برایش همان قوز بینی است. بنابراین پزشک متخصص پوست می‌تواند با تزریق ژل و بدون نیاز به جراحی، اقدام به رفع این عارضه کند.
با تزریق ژل توسط پزشک متخصص پوست مجرب می‌توان در مواردی افتادگی نوک بینی را نیز بدون جراحی اصلاح کرد .

۵)رفع گودی زیر چشم و اصلاح ناودان اشکی

با تزریق انواعی از ژل که بطور اختصاصی برای این ناحیه ساخته شده اند و غلظت کمتری دارند، می‌توان گودی زیر چشم را اصلاح کرد و حالت خسته و تکیده چهره فرد را تبدیل به چهره ای بشاش و با طراوت کرد. با اصلاح گودی زیر چشم تا حدی از تیرگی زیر چشم نیز کاسته خواهد شد.

مزایای تزریق ژل

مزیت های فراوانی که برای این روش یاد شده است باعث شده تا روز به روز طرفداران این روش زیبایی افزایش یابد. این مزایا عبارتند از:

 • قابل استفاده بودن برای بانوان و آقایان
 • دوره نقاهت و بهبودی بسیار کوتاه
 • روش غیر تهاجمی بدون درد و خونریزی و جراحی
 • قابلیت ترمیم و تخلیه فوری
 • هزینه کمتر نسبت به سایر روش ها
 • قابل مشاهده بودن فوری نتایج
درباره تزریق چربی

محدودیت تزریق ژل

به طور کلی تزریق ژل هیچ گونه ممنوعیتی نداشته و بیشتر افراد می‌توانند آن را تزریق کنند. اما در صورتی که افراد به این مواد حساسیت دارند بهتر است به سراغ سایر روش های زیبایی رفته و از انجام تزریق ژل صرف نظر کنند.  افراد دیگری که مشخصات زیر را دارند نیز نباید از این روش زیبایی استفاده کنند:

 • عدم دارا بودن سیستم ایمنی لازم
 • داشتن اختلال و ناهنجاری انعقادی فراوان
 • افرادی که اختلال و ناهنجاری انعقادی فراوان دارند.

عوارض تزریق ژل

با توجه به این که ژل ها از مواد طبیعی ساخته می شوند و توسط بدن فرد قابل جذب هستند نیازی به نگرانی در رابطه با عوارض وجود ندارد. البته شرط اصلی این است که این تزریقات در کلینیک های خوب و توسط پزشک ماهر انجام شود.
از جمله عوارضی که ممکن است برای فرد ایجاد شود کبودی و تورم در ناحیه تزریق است که امری طبیعی می باشد. این تورم ممکن است تا چند روز وجود داشته باشد و برای مشاهده ی فرم نهایی ناحیه پس از تزریق ، اندکی صبر لازم است.
یکی از نکاتی که در رابطه با عوارض این فیلر ها وجود دارد توجه به انتخاب فیلر مناسب از برندی مناسب است. باید توجه شود که فیلر دارای برند معتبر باشد، ثانیا باید فیلر از فروشگاه معتبر مانند شرکت های معتبر تجهیزات پزشکی خریداری شود. باید حتما دقت شود فیلر انتخاب شده دارای مجوز و تاییدیه وزارت بهداشت باشد.
در صورتی که فیلر تزریق شده مرغوب نباشد ممکن است گلوله شدن ژل در ناحیه اتفاق بیفتد اما نکته ای که وجود دارد این است که در صورت بروز چنین مشکلاتی فرد با مراجعه پزشک می تواند این مشکل را حل کند. یکی از راه حل های حل این مشکل تخلیه ژل یا تزریق آنزیم برای حل شدن ژل است.

ماندگاری تزریق ژل

مدت زمان ماندگاری ژل های پوستی به نوع  محصول, منطقه تزریق و شرایط پوستی مراجعه کننده بستگی دارد. هر چه ژل به کار رفته متراکم تر بوده و عمقی تزریق شود، ماندگاری آن بالا می‌رود. کوتاه ترین مدت ماندگاری بین ژل ها به اسید هیالورونیک تعلق دارد و این نوع برای افرادی که بار اول تزریق را انجام می‌دهند، توصیه می‌شود. به طور کلی این ماده بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام دارد. ژل های مصنوعی به علت این که جذب بدن نمی‌شوند، دوام و ماندگاری بیشتری دارند. در صورتی که مراقبت های بعد از تزریق ژل را جدی بگیرید می‌توانید میزان ماندگاری را افزایش دهید. اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد و دوست دارید نتایج چندین ساله را تجربه کنید باید برای انجام این کار به بهترین متخصص پوست و مو در الهیه مراجعه کنید تا عوارض و ریسک ناشی از آن را به حداقل برسانید.

نمونه کار تزریق ژل به صورت

هزینه تزریق ژل

هزینه ی تزریق ژل به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از اعتبار و سابقه پزشک و کلینیک، تخصص و مهارت پزشک، میزان ژل مصرفی، نوع برند مصرفی، ناحیه مورد استفاده و … .  حتما به این نکته توجه داشته باشید که در اکثر موارد قیمت ارزان نشان دهنده کیفیت مناسب و قابل قبولی نخواهد بود. به همین خاطر به هیچ وجه برای انجام این کار فقط به هزینه ها توجه نداشته باشید و ابتدا تخصص و مهارت پزشک را در نظر بگیرید

سوالات متداول تزریق ژل

2 پاسخ
  1. بسته به نوع پوست و میزان تحلیل رفتگی بافت، می توان برای جوانسازی دست از انواع روش های اعم از لیزر ، تزریق فیلر (ژل) ، یا تزریق چربی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط