دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
لکه های سفید روی چشم

لکه های سفید روی پلک چشم

لکه‌های سفید روی پلک چشم در اکثر موارد یک بیماری خوش خیم می‌باشد و به ندرت منجر به بروز عوارض جدی برای بیماران می شود. با این وجود برخی عوارض مانند درد، منجر به مالش مداوم چشم‌ها می‌شود و ممکن است در نهایت به قرنیه آسیب وارد نماید. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی علل، علائم، درمان و پیشگیری آنها می‌پردازیم.

علت ایجاد لکه‌های سفید روی پلک

این لکه‌ها در اکثر موارد به دلیل رسوب کلسیم زیر لایه‌ی ملتحمه‌ی غضروف در پلک ایجاد می‌شود. زمانی که رسوب کلسیم برای مدت طولانی اینجام شود می‌تواند منجر به بروز علائمی مانند درد و زخم در چشم شود.

این لکه‌های سفید روی پلک ممکن است در هر سنی ایجاد شوند و علت دقیق و اصلی آن به طور کامل شناسایی نشده است اما برخی از متخصصین عقیده دارند این لکه‌ها می‌توانند ناشی از جوش‌های آکنه نیز باشند که در هر قسمت بدن ممکن است ایجاد شوند اما در چشم‌ها به دلیل اینکه در زاویه‌ی دید مخاطب قرار دارند به سرعت قابل تشخیص می‌باشند.

لکه سفید روی چشم

لکه‌های سفید روی پلک چه علائم دیگری دارند؟

همان طور که اشاره کردیم این لکه‌ها در اکثر موارد مشکلات جدی برای بیماران ایجاد نمی‌کنند اما در طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد درد و ناراحتی شوند.

در برخی موارد این لکه‌ها به قدری کوچک هستند که فقط در معاینات دقیق چشم پزشکی قابل مشاهده می‌باشند اما در صورتی که اندازه‌ی لکه‌ها بزرگ بوده و یا تعداد آنها زیاد باشد ممکن است موجب ایجاد عوارضی شوند که برخی از آنها عبارتند از پلک زدن بیش از حد طبیعی و ریزش اشک از چشم اما در اکثر موارد هیچ گونه آسیبی به بینایی بیمار وارد نمی‌شود.

لکه‌هایی که روی پلک پایین قرار دارند بیشتر از لکه هایی که روی پلک بالا قرار دارند در معرض دید هستند.

درمان لکه‌های سفید روی پلک

در صورتی که درمان به موقع و مناسب برای لکه‌های سفید روی پلک صورت نگیرد ممکن است سایش و یا التهاب قرنیه ایجاد شود بنابراین لازم است درمان مناسب را تحت نظر پزشک متخصص آغاز نمائید.

پس از تشخیص لکه‌های سفید روی پلک باید به صورت منظم معاینات دوره‌ای را داشته باشید و از داروهای تجویز شده توسط پزشک طبق دستورالعمل مصرف نمائید.

از هرگونه درمان خانگی و یا استفاده‌ی خودسرانه‌ی دارو و پمادهایی که بدون نسخه‌ی پزشک تهیه کرده‌اید پرهیز نمائید. برخی از داروها و پمادها می‌توانند منجر به عفونت و همچنین تاثیرات نامطلوب روی بینایی شود.

با مراجعه به پزشک متخصص می‌توانید با روش‌های مناسب به سادگی این لکه‌ها را برطرف نمائید.

درمان موثری که توسط پزشک به شما توصیه می‌شود یک عمل جزئی می‌باشد که به سادگی و در کوتاهترین زمان ممکن انجام می‌شود.

جراحی لکه‌های سفید روی پلک چشم یک جراحی سرپایی بوده که در مطب و یا یک کلینیک جراحی قابل انجام می‌باشد. پس از بیهوشی پزشک با استفاده از سوزن جراحی اقدام به برداشتن لکه‌ی پوستی می‌نماید. پس از پایان جراحی داروهای آنتی بیوتیک و ضد التهاب باید مصرف شود.

به این نکته توجه داشته باشید که لکه‌های سفید روی پلک چشم منجر به ایجاد مشکل بینایی برای شما نمی‌شوند اما درمان نامناسب می‌تواند موجب ایجاد مشکلات بینایی شده و عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشد بنابراین در انتخاب پزشک معالج خود دقت کافی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: تزریق چربی زیر چشم

چگونه می‌توان از ایجاد لکه‌های سفید روی پلک چشم پیشگیری کرد؟

لکه‌های سفید روی پلک چشم عوارض خفیفی را در پی دارند اما در برخی موارد ممکن است موجب التهاب، اسکار قرنیه و یا آستیگماتیسم شوند. به همین منظور جهت جلوگیری از این عوارض می‌توانید با رعایت برخی دستورالعمل‌ها از تشکیل این لکه‌ها و یا بزرگتر شدن آنها تا حدودی جلوگیری نمائید.

  • در صورتی که به ورم ملتحمه مزمن دچار هستید درمان‌های لازم را در اولین فرصت انجام دهید.
  • لکه‌های سفید روی پلک پس از درمان ممکن است بارها عود نمایند بنابراین باید معاینات چشمی به صورت منظم و دوره‌ای انجام شود تا در صورت عود مجدد، تشخیص به موقع و درمان مناسب انجام شود.
  • در صورتی که دچار هر گونه لکه و یا التهاب روی پلک خود شدید به صورت منظم اقدامات ضدعفونی را انجام دهید و در اولین فرصت به چشم پزشک مراجعه نمائید.
  • در اکثر موارد لکه‌های سفید روی پلک هیچ گونه عارضه‌ای ایجاد نمی‌نمایند و بیماران به دنبال راهکارهای درمان آن نیستند اما جهت جلوگیری از عوارض جانبی که در صورت شدت یافتن بیماری ممکن است ایجاد شود لازم است با بروز اولین نشانه‌های ظاهری به پزشک متخصص مراجعه نمائید.

بیشتر بخوانید: از بین بردن پف پلک بدون برش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط