دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
نحوه صحیح خوابیدن پس از کاشت مو

بعد از کاشت مو چگونه بخوابیم؟

بعد از کاشت مو چگونه بخوابیم؟ یکی از مهم ترین کارهایی که پس از کاشت مو باید انجام دهید تا به موهای تازه کاشته شده آسیبی نرسد، توجه به نحوه صحیح خوابیدن است. در این مقاله قصد داریم دستورالعمل هایی را بیان کنیم که با رعایت آن ها از بروز هرگونه ناراحتی هنگام خواب و آسیب به مو پیشگیری کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو از مهم ترین نکات مراقبتی پس از جراحی می‌باشد. همان طور که می‌دانید یک روز استراحت پس از کاشت مو بسیار مهم است به همین علت باید تمامی نکات اصلی در نحوه خوابیدن را بدانید. این نکات اصلی عبارتند از:

تمیز بودن بالش و ملحفه

یکی از موارد بدیهی استفاده از بالش تمیز پس از کاشت مو می‌باشد. در صورتی که بالش شما تمیز نباشد، موها در معرض عفونت قرار می‌گیرند و ممکن است به گرافت ها آسیب وارد شود. برای تمیز کردن بالش و ملحفه از موادی استفاده کنید که بدون مواد حساسیت زا باشند، زیرا مواد آلرژی زا می‌توانند پوست سر را تحریک کرده و باعث صدمه دیدن گرافت های تازه کاشته شده شوند.

خودداری از حرکت بیش از حد در خواب

بعد از جراحی از چرخیدن و حرکات بیش از حد در رختخواب خودداری کنید، زیرا این کار موجب می‌شود پیوندها با ملحفه و بالش تماس داشته و پیوندها جدا شوند.

خوابیدن بعد از کاشت مو

استفاده از حوله نرم روی بالش خود

در چند روز اول پس از جراحی ممکن است شاهد ترشح خون و مایعاتی از سر خود باشید. برای اینکه این مایعات روبالشتی شما را کثیف نکرده یه به درون بالشت نفوذ نکند، می‌توانید یک حوله نرم روی بالش خود  قرار داده و روز بعد حوله را بشویید.

کنار گذاشتن به پهلو خوابیدن تا ۱۰ روز

فولیکول های موی کاشته شده نباید در معرض هیچ گونه ضربه، فشار و اصطکاک قرار گیرند. به همین علت پزشکان خوابیدن یا دراز کشیدن به پهلو در هنگام خواب را پس از کاشت مو توصیه نمی‌کنند تا از تورمی که ممکن است در ناحیه صورت و سر شما ایجاد شود، جلوگیری شود.  به طور کلی پس از گذشت ۱۰ روز از پیوند موی طبیعی و در صورت تایید پزشک خود می‌توانید به پهلو بخوابید اما مراقب باشید که به فولیکول های موی کاشته شده آسیب نرسانید.

خودداری از ضربه ناگهانی بالش با پوست سر

بعد از کاشت مو پوست سر تحریک پذیر شده و حساس می‌شود و هرگونه ضربه و خراش به موها باعث آسیب رساندن به فولیکول های مو می‌شود. برای این که این آسیب ها را به حداقل برسانید بهتر است از یک بالش طبی مخصوص گردن استفاده کنید، زیرا این بالش ها بین سر و بالش فاصله می‌اندازد و مانع از ایجاد فشار به موها می‌شوند.

قرار دادن سر در زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه هنگام خواب

بعد از کاشت مو باید طوری بخوابید که سر نسبت به سایر اعضای بدن ارتفاع بالاتری باشد که بهترین زاویه برای خواب، زاویه بین ۳۰ تا ۴۵ درجه است. شما می‌توانید برای انجام این کار از دو بالش استفاده کنید تا سر را در ارتفاع بالاتری قرار دهید. زاویه سر مناسب علاوه بر جلوگیری از آسیب رسیدن به موها، می‌تواند تورم بعد از جراحی را نیز کاهش دهد.

داشتن خواب خوب و منظم

داشتن خواب خوب و منظم در بهبود سریعتر نقش مهمی دارد. بدن برای بهبود خود نیاز به انرژی داشته و با کمک استراحت کافی و صحیح این انرژی را دریافت می‌کند. در دوران پس از کاشت، موهای جدید شما نیاز به استراحت و مواد مغذی بسیاری برای رشد دارند. عدم رسیدگی به آن ها، باعث ریزش مجدد خواهد شد. به همین منظور باید خواب کافی داشته باشید.

بهترین حالت خوابیدن پس از کاشت مو

چه مدت پس از کاشت مو می‌توان به صورت عادی خوابید؟

در طول یک تا دو هفته پس از کاشت مو بهتر است نحوه خوابیدن خود را کنترل کنید. این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که در دوره ۷ تا ۱۴ روز پس از کاشت مو گرافت های به حدی سست هستند که با کوچکترین فشاری از محل کاشت خود خارج می‌شوند. به این نکته توجه داشته باشید که دوره ریکاوری بعد از کاشت مو برای تمام مراجعه کنندگان یکسان نیست زیرا هر کدام شرایط خاص خود را دارند. این دوره برای بعضی از افراد طولانی و برای بعضی از افراد کوتاهتر است. بعد از گذشت ۱۴ روز در صورتی که به بهبودی کافی دست پیدا کرده اید می‌توانید مانند قبل بخوابید. در این دوران حتما مراقبت های بعد از کاشت مو را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط