دکتر کامران جزایری
کاشت ریش

آنچه در مورد کاشت ریش باید بدانید

کاشت ریش روشی است که موها را به مناطقی که رویش موهای صورت نازک است یا از بین رفته بازمی‌گرداند. این عمل جراحی را می توان در نواحی چانه، سبیل و گونه ها انجام داد. کاشت موی صورت هم چنین برای پنهان کردن اسکار آکنه یا سایر انواع اسکار صورت انجام می شود. در این مقاله از سایت دکتر کامران جزایری با ما همراه باشید تا نکات بیشتری را در این خصوص با شما درمیان بگذاریم.

کاشت ریش چیست؟

کاشت ریش دقیقاً به این صورت است: مو از یک قسمت از بدن برداشته می شود و در خط فک شما و هر جایی که می خواهید ریش شما رشد کند، کاشته می شود. این کار گرچه ساده به نظر می رسد، اما یک فرآیند نسبتاً پیچیده است. کاشت ریش از جهت زیبایی می تواند جذابیت فرد را چندین برابر کند و زیبایی چهره را به شما هدیه کند.

انواع روش های کاشت ریش

دو رویکرد اصلی وجود دارد که یک جراح می تواند اتخاذ کند:
استخراج واحد فولیکولی (FUE): در این روش خارج کردن فولیکول‌ مو به صورت تک تک از پوست و کاشت آن‌ها در قسمت های دیگر بدن انجام می گیرد. با انجام این کار مو‌های ناحیه جدید با ضخامت بیشتر به نظر می‌رسند. FUE درد کمتری دارد، که می تواند یکی از علل رایج بودن این روش باشد.
پیوند واحد فولیکولی (FUT): برای این روش، جراح نوار کوچکی از بافت پشت سر را بریده و فولیکول‌های مو را از آن بافت خارج می‌کند.
یک واحد فولیکولی گروه کوچکی از چندین فولیکول مو می باشد که از پوست خارج می شود.
در هر دو روش بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ پیوند فولیکول مو یا بیشتر از پشت سر، معمولاً در سطح گوش یا کمی پایین تر، برداشته می شود و روی صورت کاشته می شود.

روال کار کاشت ریش چگونه است؟

در اینجا مروری بر مراحل مربوط به این روش را بررسی خواهیم کرد:

برداشت

خواه روش FUE یا روشFUT انتخاب شده باشد، اولین قدم جراح شما تراشیدن ناحیه دهنده روی سر شما خواهد بود. این کار به آنها دید واضح تری از فولیکول های مو می دهد. قبل از شروع برداشت، یک بی حس کننده موضعی تزریق می شود، بنابراین برداشت یا کاشت را احساس نخواهید کرد.

کاشت

هنگامی که فولیکول ها از سر شما برداشته شدند، جراح یک بی حس کننده موضعی را به ناحیه گیرنده در صورت شما که در آن کاشت انجام می شود، تزریق می کند. سپس، جراح هر فولیکول را در پوست صورت شما می کارد و ریش جدید شما را همانطور که شما و دکتر قبل از جراحی توافق کرده بودید، شکل می‌دهد.

بهبود

برای بهبودی پس از جراحی کاشت ریش به یک روز زمان نیاز دارید. پوسته های ظریفی ممکن است در اطراف هر فولیکول موی تازه کاشته شده ایجاد شود، اما این پوسته ها ظرف چند روز برطرف می شوند.
پس از حدود یک هفته تا ۱۰ روز، باید بتوانید به طور معمول اصلاح کنید و ریش جدید خود را کوتاه کنید.
اما یک هشدار: موهای جدید ریش شما ممکن است بعد از ۲ یا ۳ هفته ریزش کنند. این امر طبیعی است و موهای جدید پس از آن رشد می کنند و تثبیت می شوند.


چه کسی کاندیدای خوبی برای کاشت ریش است؟

از آنجایی که فولیکول های مو از پشت سر شما برداشت می شود، مهم است که فولیکول های موی این ناحیه سالم باشند. این مکان یکی از آخرین مناطقی است که دچار طاسی می شود، بنابراین حتی اگر موهای بالای سرتان شروع به ریزش کند، احتمالا هنوز موهای پشت سرتان رشد طبیعی دارند. متخصص پوست، سر شما را بررسی می کند و تعیین می کند که آیا واحدهای فولیکولی کافی برای پیوند مو وجود دارد یا خیر. اگر به نظر می رسد که فولیکول های مو به اندازه کافی برای برداشت وجود ندارد، پزشک ممکن است درمان های جایگزین را توصیه کند.

بیشتر بدانید: بهترین دکتر کاشت مو در تهران کیست؟

چگونه می توان فهمید که کاشت ریش موفقیت آمیز بوده است؟

صرف نظر از نوع عمل انجام شده، طی ۳ یا ۴ ماه، فولیکول های موی پیوند شده در جای خود مستقر شده و رشد می کنند.
اگر پس از گذشت ۸ یا ۹ ماه، ریش کامل و سالمی داشته باشید، به این معنی است که کاشت ریش موفقیت‌آمیز بوده است و می‌توانید بطور طبیعی آنرا مرتب یا کوتاه کنید .
در حالی که هر دو روش FUE وFUT می‌توانند ریش‌هایی با ظاهر طبیعی ایجاد کنند، ریش‌های FUT معمولا پرتر هستند. این امر به این دلیل است که معمولاً وقتی یک نوار از پوست برداشته می شود، فولیکول های بیشتری برداشت می شود. بنابراین اگر هدف شما داشتن ریش پرپشت تر است، FUT را انتخاب کنید.
بروز شکست در پیوند ریش نادر است و معمولاً نتیجه برداشت نامناسب از ناحیه اهداکننده است. به همین دلیل است که انتخاب یک جراح با تجربه حائز اهمیت است. با توجه به توضیحات ارائه شده می توان گفت اهمیت مراجعه به بهترین متخصص پوست و مو بسیار بالاست و برای گرفتن بهترین نتیجه در انتخاب پزشک خوب دقت کنید.

آیا اقدامات احتیاطی یا عوارض جانبی وجود دارد که باید از آن آگاه بود؟

پس از جراحی، ناحیه برداشت شده روی سر و ناحیه کاشته شده روی صورت شما نیاز به مراقبت ویژه دارند. هر دو قسمت باید تمیز نگه داشته شوند.

نمونه-کاشت-ریش-

دستورالعمل های مراقبت در منزل:
پزشک دستورالعمل های مراقبت در منزل را به شما می دهد. اینها ممکن است شامل استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای پوست سر و صورت شما باشد.
برخی از فعالیت هایی که حداقل در چند روز اول باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

  • شنا کردن
  • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
  • سیگار کشیدن
  • استفاده از سونا یا جکوزی
  • فعالیت بدنی شدید، به ویژه هر آنچه که باعث تعریق شود
  • لمس، مالش، یا خاراندن نواحی برداشت شده یا کاشته شده.


ممکن است به شما توصیه شود تا یک روز صورت خود را نشویید . پوست شما حساس خواهد بود، و احتمالا احساس خارش دارید اما برای جلوگیری از تحریک و عفونت، سعی کنید آن را به حال خود رها کنید.
عوارض جانبی بالقوه
صورت و پوست سر شما نیز ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کند:

  • ورم
  • سرخی
  • بی حسی
  • دلمه موقت یا پوسته پوسته شدن
نمونه-کاشت-ریش-موفق
نمونه-کاشت-ریش-موفق

جای زخم در ناحیه اهداکننده شایع است، اما اغلب رشد طبیعی موهای شما آن را می پوشاند. روش FUE اسکارهای کوچک و اغلب غیرقابل توجه بر جای می گذارد. ولی روش FUT یک اسکار خطی در پشت سر بر جای می گذارد.
نواحی کاشته شده روی صورت شما نباید زخم شوند، اما پوسته های موقتی وجود خواهد داشت. اگر پوسته پوسته شدن، قرمزی، تورم یا سوزش بعد از چند هفته ادامه یافت، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.


منبع مقاله:

https://www.healthline.com/health/beard-implants#side-effects
https://www.allureesthetic.com/hair/beard-hair-transplant/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط