دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
کاشت ریش

کاشت ریش و سبیل

کاشت ریش روشی است که موها را به مناطقی که رویش موهای صورت نازک است یا از بین رفته بازمی‌گرداند. این عمل جراحی را می توان در نواحی چانه، سبیل و گونه ها انجام داد. کاشت موی صورت هم چنین برای پنهان کردن اسکار آکنه یا سایر انواع اسکار صورت انجام می شود. در این مقاله از سایت دکتر کامران جزایری با ما همراه باشید تا نکات بیشتری را در این خصوص با شما درمیان بگذاریم.

کاشت ریش و سبیل چیست؟

کاشت ریش و سبیل که نام های دیگری مانند پیوند ریش، پیوند سبیل یا پیوند سوزن سوزنی شناخته شده نوعی عمل زیبایی محسوب می‌شود. کاشت ریش به صورتی است که مو از یک قسمت بدن برداشته شده و به خط فک و هر جایی که می‌خواهید ریش شما رشد کند پیوند داده می‌شود. کاشت سبیل مانند به علت برداشتن مو از پشت و اطراف سر مانند کاشت مو سر است. استفاده از محل های مختلف برای برداشت مو، به یکسان بودن رنگ موهای آن ناحیه با رنگ های موهای ریش و سبیل بستگی دارد. در برخی موارد از موهای بدن مانند موهای قفسه سینه به عنوان موی اهداکننده برای کاشت ریش استفاده می‌شود. کاشت ریش با توجه به تراکم مورد نظر بیمار و در دسترس بودن موهای اهداکننده ممکن است در یک جلسه یا چند جلسه انجام شود.

انواع روش های کاشت ریش

برای انجام کاشت ریش روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

استخراج واحد فولیکولی (FUE)

در این روش خارج کردن فولیکول‌ مو به صورت تک تک از پوست و کاشت آن‌ها در قسمت های دیگر بدن انجام می گیرد. با انجام این کار مو‌های ناحیه جدید با ضخامت بیشتر به نظر می‌رسند. FUE درد کمتری دارد، که می تواند یکی از علل رایج بودن این روش باشد.

پیوند واحد فولیکولی (FUT)

برای این روش، جراح نوار کوچکی از بافت پشت سر را بریده و فولیکول‌های مو را از آن بافت خارج می‌کند.
یک واحد فولیکولی گروه کوچکی از چندین فولیکول مو می باشد که از پوست خارج می شود.

تکنیک FIT  

این روش جزو قدیمی ترین روش های کاشت ریش و سبیل محسوب شده و به وسیله ی پانچ گرافت ها از داخل پوست برداشته خواهند شد.

تکنیک S.FUE

در این روش برداشت گرفت ها مانند روش FUE  انجام می‌شود اما تفاوتی که دارد این است که در این روش گرافت های برداشت شده مرتب و دسته بندی خواهند شد که تاثیر زیادی در نحوه کاشت و طبیعی جلوه دادن موهای کاشته شده دارد.

درباره کاشت ریش

روال کار کاشت ریش چگونه است؟

در اینجا مروری بر مراحل مربوط به این روش را بررسی خواهیم کرد:

مشاوره و آماده سازی

قبل از انجام کاشت نیاز است پزشک نواحی مورد نظر را برای میزان تراکم مورد نیاز، وضعیت پوست و …بررسی کند. در مرحله مشاوره میزان گرافت با توجه به درخواست بیمار و تشخیص پزشک مشخص خواهد شد. سپس بانک مو بررسی شده و موهای ضخیم تر انتخاب می‌شوند.

طراحی محل پیوند گرافت

در این مرحله محلی که دچار طاسی شده و به کاشت نیاز دارد علامت گذاری می‌شود.

بی حسی موضعی محل کاشت

در نواحی مشخص شده برای این که بیمار هیچ گونه دردی را حس نکند، بی حسی موضعی تزریق خواهد شد.

برداشت واحد فولیکول مو

در این مرحله برشی در پشت سر ایجاد شده و واحدهای فولیکول های مورد نیاز از نواحی مشخص به صورت نواری برداشته می‌شوند. سپس با دستگاهی سوراخی کمتر از یک میلی متری ایجاد و فولیکول را از بافت اطراف جدا خواهد کرد.

آماده سازی گرافت مو

تفکیک و دسته بندی گرافت های برداشته شده در این مرحله به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد به همین علت با استفاده از ابزار بزرگنمایی، واحدهای فولیکول مو که دارای یک یا دو تار مو هستند جدا می‌شوند.

کاشت ریش برای چه کسانی مناسب است؟

ریش برای عده ای از آقایان اهمیت بسیاری دارد. به طور کلی دلایلی که در زیر بیان می‌کنیم نشان می‌دهد کاشت ریش برای چه کسانی مناسب است. افرادی مانند:

  • دارا بودن تعداد فولیکول های لازم و کافی برای انجام کاشت ریش
  • داشتن ریش های بیش از حد نازک و یا رشد ناهموار در ناحیه ریش خود
  • خواستار ریشی ضخیم تر و پر پشت تر
  • دچار شدن به حادثه سوختگی یا هر سانحه ی دیگری و مشخص بودن در نقاطی از ریش
  • عدم رشد ریش به دلیل بیماری های پوستی و ژنتیکی و نداشتن فولیکول های سالم
کاشت ریش چیست؟

چگونه می توان فهمید که کاشت ریش موفقیت آمیز بوده است؟

صرف نظر از نوع عمل انجام شده، طی ۳ یا ۴ ماه، فولیکول های موی پیوند شده در جای خود مستقر شده و رشد می‌کنند. اگر پس از گذشت ۸ یا ۹ ماه، ریش کامل و سالمی داشته باشید، به این معنی است که کاشت ریش موفقیت‌آمیز بوده است و می‌توانید بطور طبیعی آنرا مرتب یا کوتاه کنید . در حالی که هر دو روش FUE وFUT می‌توانند ریش‌هایی با ظاهر طبیعی ایجاد کنند، ریش‌های FUT معمولا پرتر هستند. این امر به این دلیل است که معمولاً وقتی یک نوار از پوست برداشته می شود، فولیکول های بیشتری برداشت می شود. بنابراین اگر هدف شما داشتن ریش پرپشت تر است، FUT را انتخاب کنید. بروز شکست در پیوند ریش نادر است و معمولاً نتیجه برداشت نامناسب از ناحیه اهداکننده است. به همین دلیل است که انتخاب یک جراح با تجربه حائز اهمیت است. با توجه به توضیحات ارائه شده می توان گفت اهمیت مراجعه به بهترین متخصص پوست و مو بسیار بالاست و برای گرفتن بهترین نتیجه در انتخاب پزشک خوب دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط