دکتر کامران جزایری
Search
Close this search box.
کربوکسی تراپی

بهترین کاربردهای کربوکسی تراپی برای چشم‌ها

کربوکسی تراپی یک درمان غیرتهاجمی است که با استفاده از تزریق دی اکسید کربن به پوست، گردش خون در ناحیه تزریق افزایش می‌یابد و باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. این روش درمانی اولین بار در سال ۱۹۳۲ در فرانسه جهت درمان بیماران مبتلا به انسداد شریان محیطی آغاز شد و سپس جهت رفع ترک‌های پوستی، سلولیت و اسکارهای هیپرتروفیک به کار رفت. دی اکسید کربن جزء طبیعی بدن ما می‌باشد، ما اکسیژن را تنفس و دی‌اکسید کرین را طی بازدم دفع می‌کنیم.. بنابراین هیچ خطر شناخته شده‌ای در رابطه با روش درمان کربوکسی تراپی وجود ندارد و افراد می‌توانند از این روش درمانی با خیالی آسوده استفاده نمایند.
امروز کربوکسی تراپی در بخش‌های مختلف زیبایی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این درمان در نقاط مختلف بدن قابل انجام است از جمله:

  • پوست سر
  • اطراف چشم
  • گردن
  • شکم
  • پا
  • دست

در ادامه به بررسی کربوکسی تراپی برای چشم می‌پردازیم.

کربوکسی تراپی زیر چشم

کربوکسی تراپی روشی است که با کمک آن می‌توانید تمام کرم‌هایی که وعده کاهش پف، سیاهی و چین و چروک اطراف چشم را می‌دهند، فراموش کنید و طی یک مدت کوتاه به نتایج شگفتی آوری دست پیدا کنید. در واقع با کربوکسی تراپی می‌توانید شادابی و جوانی را به چشمان خود بازگردانید و با چشم‌های خسته و پف کرده خداحافظی نمایید.

۶ اثر مثبت کربوکسی تراپی روی پوست اطراف چشم

• افزایش خاصیت ارتجاعی پوست دور چشم
• افزایش گردش خون در ناحیه اطراف چشم
• ترمیم کلاژن
• برطرف کردن چین و چروک‌های ظریف اطراف چشم
• از بین بردن چربی‌های موضعی
• از بین بردن حلقه‌های سیاه اطراف چشم

برطرف کردن ایرادات ناحیه دور چشم و رفع گودی زیر چشم راهکارهای مختلفی دارد، معمولا متخصص پوست از درمان های مختلف برای هر فرد استفاده می کند. بنابراین خیلی طبیعی است که تصمیم بر استفاده از روش های مختلف به صورت ترکیبی گرفته شود.

نحوه انجام کربوکسی تراپی چشم چگونه است؟

تیره شدن زیر چشم ممکن است به دلیل تغییرات رنگدانه یا ایجاد فرورفتگی‌هایی در پلک زیرین باشد اما در اغلب موارد حلقه‌های تیره زیر چشم به علت گردش خون ضعیف در پلک پایین می‌باشد. طی مطالعاتی که برای از بین بردن حلقه‌های سیاه زیر چشم انجام شده است، کربوکسی‌تراپی یکی از روش‌های موثر در کاهش این حلقه‌ها و جوان‌سازی پوست اطراف چشم عنوان شده است.
روش تزریق در قسمت‌های مختلف بدن تقریباً کمی متفاوت می‌باشد اما مکانیسم کلی آن‌ها مشابه می‌باشد. یک مخزن گاز دی اکسید کربن به یک لوله پلاستیکی متصل است و میزان گاز خروجی توسط پزشک کنترل می‌شود. گاز به لوله‌های استریلی که انتهای آن فیلتری جهت حذف ناخالصی‌ها دارد متصل می‌شود، پس از عبور گاز از فیلتر، از طریق یک سوزن ظریف به زیر پوست اطراف چشم تزریق می‌شود، مناطق تزریق و تعداد نقاط تزریق با توجه به نظر پزشک مشخص می‌شود.
با تزریق مقدار اندکی از گاز دی اکسید کربن در زیر پوست پلک زیرین، گردش خون این ناحیه افزایش می‌یابد و حلقه‌های تیره زیر چشم به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

آیا تزریق کربوکسی درد دارد؟

فرآیند تزریق حدود ۱۵ تا ۳۵ دقیقه زمان نیاز داد و تقریباً بدون درد می‌باشد (اکثر مراجعین درد خاصی را تجربه نمی‌کنند)، اگر بیمار احساس درد و ناراحتی داشته باشد، پزشک مقداری کرم بی‌حس کننده موضعی را قبل از تزریق در پوست اطراف چشم استفاده می‌کند.

افرادی که دچار افتادگی پلک هستند باید با روش جراحی پلک برای برطرف کردن چین و چروک و افتادگی پلک و بالا و پایین اقدام کنند.

مکانیسم اثر کربوکسی تراپی

وقتی دی اکسید کربن در قسمتی از سلول‌های بدن افزایش می‌یابد رگ‌های خونی آن ناحیه منبسط می‌شوند تا خون بیشتری به محدوده مورد نظر برسد، با افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی، دی اکسید کربن از طریق رگ‌های خونی از منطقه خارج می‌شود و طی عمل بازدم از بدن دفع می‌شود. فرآیندی که ذکر شد به طور طبیعی در تمام سلول‌های بدن رخ می‌دهد اما کربوکسی تراپی با تزریق میزان غیرطبیعی دی اکسید کربن به ناحیه‌ی اطراف چشم، باعث افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی به این ناحیه می‌شود و همان طور که ذکر شد با افزایش گردش خون لکه‌های تیره، چین و چروک و سایر مشکلاتی که در پلک‌های بالا و پایین وجود داشت برطرف خواهد شد.

تعداد جلسات درمانی برای کربوکسی تراپی چقدر است؟

با توجه به شدت مشکلاتی که در پوست اطراف چشم وجود دارد ممکن است پزشک ۲ تا ۶ جلسه تزریق را برای شما پیشنهاد دهد، فاصله این تزریق‌ها یک هفته می‌باشد، نتایج تزریق بعد از جلسه اول کاملاً قابل مشاهده است اما جهت دستیابی به نتایج عالی اتمام جلسات درمانی تجویز شده ضروری می‌باشد.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

با توجه به تمام مزایایی که برای روش کربوکسی تراپی ذکر کردیم باید به این نکته نیز اشاره کنیم که تاکنون مطالعات بالینی و کارآزمایی‌های که نشان دهنده ی ایمنی کامل این روش باشد هنوز انجام نشده است و تمام نتایجی که ذکر شد به صورت تجربی و از طریق توسط پزشکان و بیمارانی که این درمان را مورد استفاده قرار داده‌اند بیان شده است.

مراقبت‌های پس از کربوکسی تراپی

پس از کربوکسی تراپی می‌توانند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید اما رعایت نکته‌های زیر لازم می‌باشد:
• ممکن است مقداری احساس خارش داشته باشید که ظرف ۵ دقیقه برطرف خواهد شد.
• تا ۲۴ ساعت ممکن است احساس گرما یا گزگز داشته باشید.
• به مدت ۲۴ ساعت نباید به استخر بروید یا از وان استفاده نمایید.
• استفاده از هرگونه کرم یا محصولات آرایشی و بهداشتی باید زیر نظر پزشک باشد.
• در صورت مشاهده کبودی، تغییر رنگ یا هر عارضه‌ی دیگری با پزشک خود تماس بگیرید.

منابع مورد استفاده مقاله:

https://news.yahoo.com/carboxytherapy-helps-treat-dark-under-165200879.html
https://ochairremoval.com/facial-treatments/carboxytherapy-eyes/
https://www.statnews.com/2016/07/29/eyelid-injections-carboxytherapy/
https://www.healthline.com/health/carboxytherapy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط